Ruta Arumäe • 27. detsember 2012 kell 4:33

Viis soovitust ettevõtjale

Järgmisest aastast tuleb loota paremat ja valmistuda halvemaks. Siiski pean ma tõenäolisemaks seda, et kasv jätkub, kui et langeme uude majanduslangusesse. Samas, maailmas juhtub alatasa asju, mis on vähetõenäolised.

Euroalal järgmisel aastal midagi suurt paremaks ei lähe, pigem jätkub edasine halvenemine. Seega on hästi, kui Eesti suudab sellise väliskeskkonna tingimustes säilitada käesoleva aasta kasvu. Rasked olud Euroopas ei tähenda seda, et seal äri teha ei annaks ja et kõigil tuleb pilgud lootusrikkalt kuhugi mujale, näiteks Aasia suunas pöörata, vaid seda, et rasked olud loovad soodsa pinnase muutusteks ning annavad Eesti ettevõtjatele võimalusi seal rohkem kanda kinnitada. Et olla siis juba teistest paremas positsioonis, kui Euroopas asjad paremuse suunas liikuma hakkavad. Tuleb otsida uusi võimalusi „uues normaalsuses“, teha asju teistmoodi või paremini.

Makrokeskkonna tõttu püsivad intressimäärad madalad veel vähemalt paar aastat. Kasutage seda investeeringute tegemiseks. Investeerige, et uutest avanevatest võimalustest osa saada. Kuid need peavad olema hästi läbimõeldud investeeringud. Suurte plaanide finantsmõju tasub mitu korda üle arvutada, kuna eksimine võib peatada ettevõtte arengu mitmeks aastaks.

Investeerige mitte ainult põhikapitali, vaid ka inimestesse. Töötajate arendamisse panustamine muutub üha tähtsamaks konkurentsieelise suurendamisel. See annab head eeldused toodete ja teenuste lisandväärtuse suurendamiseks. Esmaklassilised tooted ja teenused on kasvu eeldus. Raha pidevat pealevoolamist ja klientide olemasolu ei saa võtta iseenesestmõistetavalt, mistõttu tuleb rohkem tähelepanu pöörata klienditeenindusele ja parandada oma toodete ja teenuste kvaliteeti.

Üheks järgmise aasta väljakutseks on ilmselt, kuidas toime tulla suureneva palgasurvega olukorras, kus majanduskasv ei ole kuigi priske ja kõigil ei õnnestu ühtlaselt majanduskasvust osa saada. Inimeste hoidmine ei pea tingimata käima ainult palga suurendamise kaudu. Töökeskkonna atraktiivsust saab parandada ka muul moel. Vahel piisab täiesti tasuta asjadest, nagu austav suhtumine ning meeldiv töökeskkond. Nii et investeerige töötajaisse ning tehke töökeskkond konkurentidest meeldivamaks, et neid enda juures hoida.

Investeerige innovatsiooni. Rahamahukate teadusarenduste kõrval saab ja tulebki tegeleda ka väikeettevõtetele kättesaadavamate, vähem rahamahukate uuendustega, näiteks tööprotsesside innovatsioonidega - kuidas teha asju teistmoodi ja paremini. Küllap siis kord tuleb ka investeeringute tasumise tund.Eestil on võimalik Euroopa langeval turul oma positsioone parandada ja ettevõtjad, kes seda suudavad, saavad selle kümnendi arenguveduriks.

Soovin ettevõtjatele avarat pilku ja otsustusjulgust valikute langetamisel.

 

 

Hetkel kuum