Piret Reiljan • 22. jaanuar 2013
Jaga lugu:

Parts pole varas ja ülbik

Äripäev kirjutas möödunud reedel pikemalt majandusminister Juhan Partsi “ämbriaastast”. Ent ilmselgelt ei ole “ämbrid” Partsile saatuslikuks saanud, pigem on ta oma ministrikohta veelgi kindlustanud.

Ta on pidevalt pildil ja kuigi foon on kriitiline, pole see enamasti raevukas. Parts on suutnud end päris hästi rünnakute eest kaitsta, leiab ajakirjanik Piret Reiljan. 

Mis on Partsi fenomen, et ta on rekordiliselt kaua majandusministri ametis püsinud? Lühidalt – ta pole varas. Partsile mõeldes ei kangastu ka läbinähtav valetamine ja varjamine, nii nagu endise justiitsministri Kristen Michali või keskkonnaministri Keit Pentus-Rosimannuse puhul. Mitmete ministrite suhtluses eesotsas peaminister Andrus Ansipiga domineerib pikast võimulolekust toidetud ülbus. Parts pole sellesse tõppe nakatunud, vähemalt väliselt. Kindlasti on Parts vajadusel osav demagoog nagu iga kogenud poliitik, kuid see on paratamatu. Arvestades Partsi sidemeid ja positsiooni, kuulub ta Eesti informeeritumate inimeste hulka. Informeeritus võib olla nõrkus, kuna vaikimisest valetamiseni on lühike samm. Kas nõrkus realiseerub, sõltub Partsist.

Kui mõelda Partsi haldusalale, ei saa talle ette heita tegevusetust. Üks Partsi paremaid otsuseid oli koos kantsler Marika Priske abiga mullu Swedbanki endise tippjuhi, laitmatu mainega Erkki Raasukese meelitamine oma meeskonda. Võib-olla ongi Raasuke Partsi päästnud – oma renomee ja tegutsemisega tulekahjude kustutamisel. PRi mõttes ja kindlasti ka professionaalselt oli hea käik ka teise lugupeetud tippjuhi, IT-valdkonna ettevõtja Taavi Kotka hiljutine värbamine majandusministeeriumi. Ei meenu, et mõni teine minister oleks hiljuti palganud tipptegijaid ettevõtlusest.

Kiire tegutsemise näide oli Partsi käitumine maanteeameti eksjuhi Tamur Tsäkko suusareiside skandaalis. Enne kui Äripäeva artikkel ilmuda jõudis, teatas ministeerium ametis järelevalve alustamisest ja on põhjust arvata, et mitte Tsäkko südametunnistus ei sundinud teda loo ilmumise päeval ametist lahkuma, vaid sundija oli Parts. Muidugi ei ole Parts alati kiire otsustaja ja lammutaja. On probleeme, mille puhul on tema taktika võimalikult rahulikult ja ümmarguselt rääkida. Rääkida nii, et otseselt midagi ei ütle. Ebamugavate teemade eest on Parts peitugi pugenud, ka Äripäeva ajakirjanike küsimuste eest on ta püüdnud minema hiilida. Kokkuvõttes on aga Parts vaatamata probleemidele suutnud säilitada ministriameti pidamiseks hädavajaliku väärikuse ja usalduse. Vähemalt minu silmis, vähemalt seni.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum