Tarmo Tamm • 15. märts 2014 kell 11:08

Maavanem jääb ikka poliitkomissariks

Praegune poliitiline olukord, kus üsna kindlalt jääb valitsuskoalitsioonist välja Isamaa ja Res Publica Liit, mängib kindlasti ümber ka maavanemate kaardipaki. On aga päris selge, et reformierakondlaste ja sotside liit ei hakka maavanema institutsiooni kaotama, vaid kasutab seda samamoodi oma huvides edasi, kirjutab riigikogu põhiseaduskomisjoni aseesimees Tarmo Tamm (Keskerakond).

Maavanemate ja maavalitsuste politiseerimine on olnud valitsuserakondade jaoks tulus tegevus. Need on võimuerakondade sildita parteikontorid, mille eest aga endal sentigi maksta ei tule. Maavanema kontori abil on võimalik terves maakonnas erakonnale korralik toetus üles töötada – see on tõestatud.

IRLi kuulub kaheksa maavanemat – Ida-Viru, Järva, Põlva, Pärnu, Rapla, Saare, Viljandi ja Võru maavanem. Mitmel neist on ametiaeg on üsna pea lõppemas, kuid probleemiks pole ka tegelikult ebasobivate varasem välja vahetamine.

Üldisem probleem on hoopis selles, et praegusel kujul on maavalitsused ja maavanema institutsioon oma tähtsuse minetanud ning sisulise funktsiooni kaotanud. Riigi juhtimise tsentraliseerimine on jätnud maavanemad ilma võimuta ja maakonnad arenguks vajaliku rahata. Sisulist suhtumist maavanema töösse näitab kõige kurioossemalt Lääne maavanem, reformierakondlane Innar Mäesalu, kes tunnistas avalikult, et peamine põhjus selle ametikoha vastuvõtmiseks on see, et ta ootas küll Võru maavanema ametit, aga see läks kahjuks IRLile ära.

Kuna aga maavanema amet on sedavõrd suurepäraseks võimaluseks tegeleda oma koduerakonna tugevdamisega, siis oleks ime, kui uus koalitsioon läheks selle institutsiooni kallale. Tõenäoliselt riisub Reform koore ning sotsid kõiki IRLi maavanemate kohti endale ei saa. Võib eeldada, et reformierakondlased tuntud poliittehnoloogidena sihivad just piirkondi, kus neil kohalike valimiste tulemused kesiseks jäid.

Oluline on tähele panna ka seda, et kui IRL kaotab oma maavanemad ning ministriportfellid, võib varsti oodata üle Eesti mitmete omavalitsusjuhtide lahkumist sellest erakonnast.

Maavanema rolli ja sisulise tähtsuse üle Eesti regionaalpoliitikas vaieldakse ühe kõvema häälega. Keskerakond näiteks leiab, et Eesti maksumaksja jaoks pole mõistlik pidada üleval politiseeritud maavanemaid. Meie fraktsioon on riigikogus maavanemate politiseerimise küsimustega pidevalt tegelenud ning teinud ka valitsusele ettepaneku töötada välja õiguslikud alused maavalitsuse ümberkorraldamiseks ja maavanema institutsiooni lõpetamiseks. Sellega oleks võimalik tasakaalustada valdkondlikku ja territoriaalset juhtimist ning suurendada omavalitsuste ja omavalitsusliitude mõju.

Hetkel kuum