Juhan Lang • 15. oktoober 2014
Jaga lugu:

Ebola külvab investorites ebakindlust

Järjekordne Ebola juhtum USAs ei pruugi jääda viimaseks.
Järjekordne Ebola juhtum USAs ei pruugi jääda viimaseks.  Foto: Bloomberg

Uudised Ebola surmaviiruse pidurdamatust levikust ja juba teise USA tervishoiutöötaja positiivne diagnoos on jätnud jälje ka investorite psühholoogiasse ning lisanud turgudele kapaga ebakindlust.

Et Ebola viiruse majanduslikke ja sotsiaalseid tagajärgi on võimatu hinnata, on nii mõnedki investorid hakanud müüma kõiki aktsiaid, mis võivad viiruse teele ette jääda.

New Yorgis asuva Gamco Investorsi investeeringute juht Howard Ward rääkis Bloombergile, et varem on investorid olnud hädas globaalse kasvu ennustamisega ja teisest küljest ei teata, millal võib Föderaalreserv intressimäärasid tõsta. Ebolaga seistakse aga täiesti uutlaadi ja mõõdetamatu probleemi ees.

„Ärikoolides ja õpikutes ei räägita midagi Ebola mõjude kohta,“ märkis ta. „Kahtlen, et aktsiaturul enne paremaid uudiseid midagi muutub.“

Pärast seda, kui esmaspäeval lõi välismeedias laineid uudis sellest, et Bostonis maandunud lennuki reisijad viidi gripilaadsete sümptomitega haiglasse, kukkus USA peamine aktsiaindeks Standard & Poor's 500 vaid ühe tunniga 1,2%.

Löögi alla on sattunud ka lennufirmade aktsiad. USA transpordisektori indeks, mida mõõdab Dow Jones Transportation Average ja kuhu kuuluvad 20 ettevõtte seas ka näiteks lennufirma Southwest Airlines ja JetBlue Airways, on viimase kuuga kaotanud 7,07%.

USA varahaldusfirma S&P Capital IQ aktsiastrateeg Sam Stovall rääkis, et investorid üritavad maadelda ettearvamatu turuga, kus peamine küsimus on „mis siis, kui?“. „Mis siis, kui Euroopa kukub regressiooni, mis siis, kui ISIS võtab üle Iraagi ja mis ilmselt kõige hirmuäratavam – mis siis, kui Ebola levib üle terve maailma?“ rääkis Stovall. „Investorid eelistavad loogilisele lähenemisele emotsionaalset.“

Tõsi, uudiste pealkirjade järgi liiguvad asjad pigem halvemuse suunas. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) teatel võib detsembri alguseks kolmes Aafrika riigis Guineas, Libeerias ja Sierra Leones juurde tulla 5000-10 000 nakatunut nädalas.

Viimase kuu jooksul on registreeritud keskmiselt 1000 uut haigusjuhtumit nädalas ja 70% nakatunutest on viiruse tõttu surnud.

Kus on kaotajaid, seal on alati ka võitjaid - peadpööritavaid rallisid on teinud väikefirmade aktsiad, millel on potentsiaali Ebolaga võitlemiseks või selle eest kaitsmisel.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt