Juhan Lang • 29. detsember 2014 kell 14:00

Milliseid IPOsid toob 2015?

Kui Elon Muski SpaceX peaks börsile tulema, oleks see juba kolmas tema osalusega börsifirma.  Foto: EPA

Lõppeva aasta kõige säravamate IPOde (aktsiate esmane avalik pakkumine) mõtteline kuldmedal läheb kahtlemata Hiina suurimale e-kaubandusettevõte Alibabale, mis kaasas börsilt rekordilised 25 miljardit dollarit ja täitis samal ajal ka väikeaktsionäride taskud rahaga.

Kes võiks teha tähelennu aga tuleval aastal? Uudistekanali CNNMoney teatel võiks üks järgmise aasta börsistaar olla USA ettevõtte Uber Technologies, mis tõi turule taksoteenust vahendava mobiilirakenduse ja mis õige pea võib jõuda ka Eestisse.

Vähe sellest, et ettevõte on üleilmselt jõudsalt laienenud, on firma turuväärtus juba enam kui 40 miljardit dollarit, sellesse investeeris hiljuti Hiina otsingumootor Baidu ja ettevõtte aastakäibeks spekuleeritakse 2 miljardit dollarit.

Uber on siiski vaid üks pea poolesajast eraettevõttest, mis on esiletõstetud riskikapitali andmebaasis CB Insights kui ettevõte, mille väärtus on vähemalt 1 miljard dollarit ja mida võiks kaaluda tuleva aasta IPO kandidaadina.

Nende seas on kinnisvaraportaal Airbnb, mille väärtus võib uudisteportaali hinnangul jääda 13 miljardi dollari ringi ja on seega juba väärtuslikum kui hästituntud hotelliketid Wyndham (WYN), Holiday Inni omanik InterContinental Hotels (IHG) ja Hyatt (H).

Teiste seas võib oodata veel börsidebüüti ka pilveteenuseid pakkuvalt Boxilt (on juba ka IPO soovist teada andnud), Dropboxilt, sotsiaalmeedia veebisaidilt Pinterest ja makseteenuseid pakkuvatelt Square'ilt ja Stripe'ilt.

CB Insightsi listi on jõudnud veel ka fototeenuse pakkuja Snapchat, mille väärtuseks hinnatakse 10 miljardit dollarit ja leiutajast miljardäri Elon Muski raketiettevõte SpaceX. Mõistagi võib nimekirja jätkata veel pikalt.

Ehkki läinud aastal oli kõige rohkem meediakära justnimelt tehnoloogiafirmade IPOde ümber, tulid aktsiate esmaemissioonidesse panustava investeerimisfirma Renaissance Capitali teatel parimad IPOd hoopis biotehnoloogia sektorist.

2014. aastal tegi Renaissance andmetel USAs börsidebüüdi 273 ettevõtet. See on kõrgeim näitaja alates 2000. aastast, mil börsile tuli 403 uut firmat – need olid ka dot-com mulli viimased päevad.

Hetkel kuum