Juhan Lang • 29. juuli 2015 kell 8:17

Tugev dollar võib vallandada valuutakriisi

Pessimistid näevad ohtu suuremahuliseks rahakriisiks.  Foto: EPA

USA dollar on muutunud mõne riigi jaoks liiga tugevaks ja varajased ohumärgid viitavad järgmisele arenevate turgude rahakriisile, kirjutab CNN Money.

Brasiilia rahaühik reaal on kukkunud 12 aasta põhja ja Kagu-Aasia valuutad langenud madalaimale tasemele alates 1990ndate aastate lõpu finantskriisist. Mehhiko ja Lõuna-Aafrika valuutakursid on Capital Economicsi andmetel aga USA dollari vastu ajaloo madalaimal tasemel.

Dollari tugevnemine 1980ndate alguses aitas vallandada Ladina-Ameerika võlakriisi ning 15 aastat hiljem räsis dollari kiire tõus halastamatult Kagu-Aasia majandusi.

Uudistekanali hinnangul võiks suuremahuline rahakriis anda praegu globaalsele majandusele tugeva löögi ning sellest ei pääseks ka USA. Seda enam, et maailm on tänapäeval oluliselt enam integreeritud kui 90ndatel ja enne seda.

Seega võib Hiina börsikrahh olla kõigest arenevate turgude hädade algus. Potentsiaalse kriisi võib vallandada kolme teguri koosmõju: dollari tugevnemine teiste peamiste valuutade vastu, USA Föderaalreservi võimalik otsus septembris intressimäärasid tõsta ning arenevate turgude majandusmootori ehk toorainete hinna jätkuv langemine.

Ehkki suur osa arenevate turgude investoritest muretseb eeskätt USA intressimäärade pärast, on ekspertide hinnangul dollari tõus samavõrd oluline. Märtsis tõusis dollar 40 aasta tippu ning viimase aasta jooksul on see maailma peamiste valuutade vastu tugevnenud ligi 20%.

Lisaks tugevale dollarile vähendab Hiina ehk paljude arenevate riikide suurima ekspordipartneri majanduse jahtumine nõudlust toorainete järele. Rääkimata sellest, et nii mõnelgi riigil, teiste seas Brasiilial, on praegu niigi oma majanduse jalul hoidmisega tükk tegu.

Hetkel kuum