Juhan Lang • 17. detsember 2015 kell 8:30

LHV: Fedi otsus oli nagu raamatu järel filmi vaatamine

LHV analüütik Erko Rebane leiab, et rahapoliitika normaliseerimine sujuks valutumalt, kui USA majandus näitaks järjepidevat kasvu.  Foto: Raul Mee

USA Föderaalreservi rahapoliitika komitee (FOMC) otsus tõsta intressimäära oli sama ootuspärane nagu loetud raamatu järel filmi vaatamine – sa tead sisu ja kuidas lugu lõppeb, aga ikka lähed kinno vaatama, mida suudab režissöör juurde pakkuda, leiab LHV analüütik Erko Rebane.

„Janet Yellen (Föderaalreservi juht - toim) jäi käsikirjale kindlaks ning tõenäoliselt oligi see tema eesmärk finantsstabiilsuse huvides võimalikult vähe üllatada,“ selgitas ta.

Järgneb Erko Rebase kommentaar:

Kõige tähtsam, mida antud sammust saab välja lugeda, on ootus, et USA majanduse väljavaade on järelikult muutumas helgemaks, ja see on heaks uudiseks tarbijatele, kelle jaoks võimalused ja tingimused tööturul paranevad, mis peaks omakorda hakkama kiiremini vedama ka ettevõtete müügitulu ja kasumit.

Igal turuosalisel on aga oma nägemus ning tõenäoliselt päris pimesi seda lugu ei usuta. Eelkõige peegeldab eriarvamust futuuride järgi turu ootus, milliseks kujuneb intressimäära trajektoor tulevikus, ning siin jäävad käärid FOMC liikmete mediaanootusega sisse.

Sestap on viimastel kuudel kasvanud volatiilsus sissejuhatuseks sellele, mis hakkab toimuma aktsiaturgudel tuleval aastal. Seniks kuni mõttemallid pole päris kooskõlas, võimendub keskpanga istungite eel taas spekulatsioon, kas FED peaks intressimäära edasi tõstma või mitte.

Rahapoliitika normaliseerimine sujuks valutumalt juhul, kui USA majandus näitaks selget ja järjepidevat kasvu, kuid seda oli raske saavutada isegi mitme rahatrüki ja seitse aastat nullis hoitud intressimääraga.

 

Hetkel kuum