Juhan Lang • 22. detsember 2015 kell 12:46

Kogu tõde Tallinna börsist vol 2 ehk tegime Merkole ja Kaubamajale liiga

Paberlehes ilmus lugu 17. detsembril.  Foto: Andres Haabu

Eelmisel nädalal ilmus Äripäeva ja Tallinna börsi koostöös artikkel “Kogu tõde Tallinna börsist ehk kuidas oma rikkus 22kordistada”, kus andsime ülevaate, millised tänini kodubörsil noteeritud ettevõtetest on olnud investori jaoks tulusaimad ja viletsaimad investeeringud.

Paraku on Tallinna börsi teatel loos avaldatud ebatäpsed andmed ning investoreid eksitav informatsioon Merko Ehituse, Tallinna Kaubamaja ja Premia Foodsi (praeguse nimega PRFoods) aktsiate pikaajalise kumulatiivse tootluse kohta.

Artikkel ja selle juures avaldatud kommentaar põhinevad sama artikli juures avaldatud tabelitel „Tallinna börsifirmade aktsiate tootlus alates IPOst“ ning „Tallinna börsifirmade aktsiate tootlus järjepidevalt juurde investeerides“, mille andmete allikaks on Nasdaq Tallinn.

Selgus, et Merko Ehituse, Tallinna Kaubamaja Grupi ja PRFoodsi aktsiate tootlusi kajastavad arvutused olid ebakorrektsed: Merko Ehituse aktsia tootluse arvutamisel oli jäänud arvesse võtmata kaks korporatiivset sündmust, Tallinna Kaubamaja Grupi aktsia tootluse arvutamisel oli jäänud arvesse võtmata üks korporatiivne sündmus ning PRFoodsi aktsia tootluse arvutamisel oli ebakorrektselt arvestatud 2015. aastal toimunud aktsiakapitali vähendamine.

Alljärgnevalt avaldame ülevaate esialgsest arvutusest välja jäänud sündmustest:

Arvutamise metoodikast

1. lähenemine - ettevõtte IPO ajal investeeriti aktsiatesse 1000 eurot (1996. ja 1997. aastal turule tulnud ettevõtet puhul võeti aktsia alghinnaks esimese kauplemispäeva sulgemishind; ülejäänud ettevõtete puhul IPO-hind) ning hoiti vähemalt kuni 2015. aasta 30. novembrini, sh reinvesteeriti kõik dividendid ja muud väljamaksed, mis ettevõte börsiloleku aja jooksul on teinud; kõigilt neilt tehingutelt (va esmainvesteeringu tegemine) arvestasime ka teenustasu 3,2 eurot tehingu kohta.

2. lähenemine - kõik on sama nagu esimese lähenemise puhul, aga lisaks investeeriti ettevõtte aktsiatesse igal järgneval aastal veel 1000 eurot (lisainvesteering tehti kas dividendi väljamaksmise päeval või kui ettevõte dividendi ei maksnud, siis võeti lisainvesteeringu kuupäevaks viimase korporatiivse sündmuse kuupäev).

Allikas: Nasdaq Tallinn

AS Merko Ehitus

Artiklis avaldatud tulemuste arvutuskäigust olid ekslikult välja jäänud 1998. aasta aprillis toimunud fondiemissioon ning 1999. aasta juulis toimunud aktsionäride optsiooniprogramm AS E.L.L. Kinnisvara aktsiate väljaostmiseks.

Pärast arvutuskäigu kontrollimist vastavalt Nasdaq Tallinna kasutatud metoodikale selgus, et õige tulemus on esialgsest märkimisväärselt erinev.

Tabelis „Tallinna börsifirmade aktsiate tootlus alates IPOst“ on ASi Merko Ehitus aktsiainvesteeringu lõppväärtuseks märgitud 4562 eurot, tegelik lõppväärtus on 19 047 eurot ehk avaldatust enam kui neli korda suurem.

Tabelis „Tallinna börsifirmade aktsiate tootlus järjepidevalt juurde investeerides“ on ASi Merko Ehitus aktsiainvesteeringu lõppväärtuseks märgitud 104 667 eurot, tegelik lõppväärtus on 134 230 eurot.

Tallinna Kaubamaja Grupp AS

Artiklis avaldatud tulemuste arvutuskäigust oli ekslikult välja jäänud 1997. aasta mais toimunud fondiemissioon.

Pärast arvutuskäigu kontrollimist vastavalt Nasdaq Tallinna kasutatud metoodikale selgus, et õige tulemus on esialgsest märkimisväärselt erinev.

Tabelis „Tallinna börsifirmade aktsiate tootlus alates IPOst“ on Tallinna Kaubamaja Grupp ASi aktsiainvesteeringu lõppväärtuseks märgitud 22 334 eurot, tegelik lõppväärtus on 45 263 eurot ehk avaldatust enam kui kaks korda suurem.

Tabelis „Tallinna börsifirmade aktsiate tootlus järjepidevalt juurde investeerides“ on Tallinna Kaubamaja Grupp ASi aktsiainvesteeringu lõppväärtuseks märgitud 211 514 eurot, tegelik lõppväärtus on 247 654 eurot.

AS PRFoods

Artiklis avaldatud tulemuste arvutuskäigus oli viga seoses aktsiate arvuga, mis omasid õigust saada väljamakseid tulenevalt PRFoodsi aktsiakapitali vähendmisest 2015. aasta oktoobris.

Pärast arvutuskäigu kontrollimist vastavalt Nasdaq Tallinna kasutatud metoodikale selgus, et õige tulemus on esialgsest mõnevõrra erinev.

Tabelis „Tallinna börsifirmade aktsiate tootlus järjepidevalt juurde investeerides“ on ASi PRFoods aktsiainvesteeringu lõppväärtuseks märgitud 6654 eurot, tegelik lõppväärtus on 5947 eurot.

Hetkel kuum