Mait Kraun • 4. jaanuar 2016 kell 7:57

Saudi Araabia katkestas diplomaatilised suhted Iraaniga

Protestijad Saudi Araabia saatkonna ees Iraanis  Foto: EPA

Saudi Araabia katkestas pärast Iraanis asuvale saatkonnale tehtud rünnakuid riigiga diplomaatilised suhted, vahendab MarketWatch.

Kahe riigi vahelised suhted halvenesid pärast seda, kui Saudi Araabia hukkas laupäeval Nemer al-Nemeri, kes oli Iraani šiiitide jaoks tähtis vaimulik. Vastuseks hakati pühapäeval Iraanis ründama saudide saatkonna hooneid, mille järel otsustas Saudi Araabia diplomaatilised suhted Iraaniga lõpetada. Protestide käigus visati saatkonda ka Molotovi kokteile.

Iraan vabaneb peagi lääne sanktsioonide alt ja plaanib selle aasta alguses suurendada päevast naftaeksporti miljoni barreli võrra.

Iraani ja Saudi Araabia suhete halvenemine muudab OPECi naftaleppe saavutamise veelgi raskemaks – kardetakse, et see survestab nafta hindu veelgi.

Viimase aasta jooksul on naftakartell loobunud tavapärasest poliitikast, mille kohaselt hakatakse hindade turgutamiseks tootmist koomale tõmbama. OPECi ametnikud aga andsid detsembris mõista, et aasta alguses võidakse olukorra halvenedes korraldada ka erakordne kokkusaamine. Nüüd, mil OPECi kaks kõige mõjuvõimsamat riiki – Iraan ja Saudi Araabia – on raksus, muutub tootmise kärpimine veelgi ebatõenäolisemaks.

Hetkel kuum