Kadi Neemre • 18 veebruar 2016

Fed ajab turuosalised segadusse

Foto: EPA

Föderaalreservi järgmise sammu prognoosimine on üha keerulisem, seda isegi keskpanga ametnike jaoks.

Turuosalised ootavad pinevalt vastuseid küsimustele millal ja kas üldse tõstetakse sellel aastal intressimäärasid; signaalid on aga segadusttekitavad ning põhjustavad turgude veelgi suuremat volatiilsust.

Futuurimaaklerid ütlevad ühte ning ökonomistid hoopis midagi muud, Föderaalreservi ametnikud aga edastavad sõnumeid, mis ei ole väga sisukad.

Peale aastatepikkust kõhklemist ja mitmeid valehäireid otsustas Fed eelmise aasta detsembris, peale enam kui üheksat aastat, tõsta intressimäärasid 0,25 baaspunkti võrra.

Alates sellest ajast on turgudel valitsenud kõrge volatiilsus.

Jaanuaris toimunud Föderaalreservi kohtumisejärgne avaldus ei leevendanud turgude muresid. Gluskin Sheffi ökonomisti David Rosenbergi sõnul ei olnud Fedi ametnikel ka endal kindlust selles suhtes, mis suunas poliitika liigub.

Varasemalt kasutas Föderaalreserv töötusemäära ja inflatsioonisihti intressimäärade tõstmise indikaatoritena, kuid nende näitajate kasulikkusfunktsioon on kadumas.

Fed ootas, kuni töötusemäär kukkus alla 6% enne esimest intressimäärade tõusu; inflatsioonimäär aga ei ole veel saavutanud 2% sihti, mistõttu ei saa väita, et Fed sõltuks rangelt majandusandmetest.

Citigroupi ökonomist William Lee muretseb, et kommunikatsiooniprobleem süvendab turgudel ebastabiilsust veelgi enam.

Tundub, et Föderaalreserv sõltub märkimisväärselt enam finantsturgude reaktsioonist majandusandmetele. USA turud on alates detsembrikuist intressimäärade tõstmist olnud peamiselt languses.

Futuurimaaklerid usuvad, et intressimäärasid ei tõsteta enne 2017. aasta veebruarit, selgub CME's FedWatchi andmetest.

Wall Streeti ökonomistid on oma prognoose kärpinud veidi tagasihoidlikumalt, uskudes, et sellel aastal tuleb maksimaalselt kaks intressimäärade tõusu.

 

Hetkel kuum