Kadi Neemre • 18. aprill 2016
Jaga lugu:

S&P 500 72% üleväärtustatud

Foto: EPA

Küsimusele, kas aktsiad on liiga odavad või kallid, on vastuseid sama palju kui investoreid turul. S&P 500 turukapitalisatsiooni ja USA SKP võrdluse kohaselt on aga indeks 72% üleväärtustatud.

Minnes tagasi aastasse 1964, on S&P 500 turukapital olnud keskmiselt 57% USA SKP-st.

Kui välja arvata tehnoloogiamull, siis kukub see number 53%-le. Märtsi lõpu seisuga olid S&P aktsiad kokku aga väärt 99% SKP-st, mis on tunduvalt enam kui 70% keskmine tase.

Bank of America Merrill Lynch aktsiastrateegid märkisid, et S&P/SKP võrdlus on vaid üks mõõtmisviise, mille kohaselt on turg võrreldes varasemaga kallis.

Ka enam tuntud indikaatorid nagu hinna ja kasumi suhe, viitavad turu üleväärtustatusele.

Chantico Globali juhi Gina Sanchezi jaoks on S&P/SKP suhe üsnagi häiriv.

“Reaalsus on see, et SKP ja kasumite kasvu vahel peaks olema mingi suhe, kuid tegelikkuses see puudub,” märkis ta.

“Me oleme toetanud kasumite kasvu selliste asjadega nagu aktsiate tagasiostmine ja teised ebastabiilsed faktorid. Sellega oleme aga vaid lollitanud iseennast arvates, et see on tegelikult jätkusuutlik kasum. Tegelikkuses tähendab see aga seda, et me maksame S&P 500 loodetava kasvu eest liiga kõrget hinda,” sõnas ta.

Convergexi turustrateeg Nicholas Colas toob aga välja kaks põhjust, miks see number on nii tasakaalust väljas.

Esiteks on USA ettevõtted muutunud üha globaalsemaks ehk mitmed S&P 500 ettevõtted, näiteks Apple ja Facebook, on globaalse turu liidrid. Need ettevõtted toodavad globaalse tegevuse käigus suuri kasumeid, mis ei kajastu USA SKP-s.

Lisaks võimaldavad madalad intressimäärad turuväärtustel kasvada, kuna see leevendab tulevikukasumite ootusvalu.

Colase sõnul on see aga kahtlemata murettekitav number. Seda eelkõige seetõttu, et ka mitmed teised hindamismeetodid viitavad USA suure turuväärtusega aktsiate ülehinnatusele.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum