Juhan Lang • 26. aprill 2016 kell 13:15

Kui suurt tõusu oodatakse OEG aktsiale?

Olympic Entertainment Groupi juhatuse esimees Madis Jääger.  Foto: Eiko Kink

Analüütikud näevad täna esimese kvartali tulemused avaldanud kasiinofirma Olympic Entertainment Groupi aktsiale omajagu tõusuruumi.

Tugevate tulemuste ootuses tõstsid juba mõnda aega OEG aktsia suhtes optimistlikud Swedbanki analüütikud paari nädala eest pärast esimese kvartali hasartmängutulu avalikustamist aktsia hinnasihi varasemalt 2,25 eurolt 2,3 eurole ning säilitasid ettevõttele tugeva ostusoovituse (strong buy – ingl k).

Praeguselt hinnalt prognoosivad nad aktsiale aasta lõikes ligi 19,2% suurust tõusupotentsiaali ning OEG aktsia hind on analüütikute hinnangul kiiresti kasvava tugeva bilansiga ettevõtte kohta soodne. Kasiinofirma 2016. aasta edasivaatav aktsia hinna ja kasumi suhe (P/E) on 9,5 ja EV/EBITDA (EV/EBITDA suhtarv saadakse ettevõtte väärtuse jagamisel EBITDAga –toim) on 5,9.

LHV analüütikud on oma analüüsis määranud OEG aktsia õiglase hinna vahemikuks 2–2,2 eurot, mis annaks praeguselt hinnalt ligi 4,2%–14,6% suuruse tõusupotentsiaali.

Kahetised tulemused

OEG käive ulatus esimeses kvartalis 45,6 miljoni euroni, mis on 16% rohkem kui mullu samal ajal. Puhaskasum langes läinud aastaga võrreldes ligi 7,3% võrra, 5,1 miljonile eurole. Aprilli keskel avaldatud Balti aktsiate esimese kvartali eelvaates ootasid aktsiat katvad Swedbanki analüütikud võrdselt 15% suurust müügi- ja puhaskasumi kasvu. Seega jäi OEG esimese kvartali kasum oodatule pea 19% võrra alla, samal ajal kui müük oli protsendi võrra oodatust parem.

Üsna oluliselt jäi Swedbanki analüütikute ootustele alla ka kontserni kulumieelne ärikasum (EBITDA), mis kasvas eelmise aasta sama ajaga võrreldes 8,8 miljonilt eurolt 9 miljonile eurole (1,6%). Aktsiat analüüsinud analüütik Marek Randma oli oodanud EBITDAks 10,73 miljonit eurot.

Swedbanki analüütikute hinnangul võis kuu keskel avaldatud hasartmängutulude aruandest välja lugeda nii head kui halba, kuid positiivset oli siiski rohkem – Läti ja Eesti kasv kaalus üles Leedu ja Poola turgude languse. Kogu tänavuseks majandusaastaks prognoosivad analüütikud 22% suurust müügikasvu ning puhaskasumile 21% suurust kasvu. EBITDA kasvuks oodatakse aasta lõikes 20%.

LHV on tulemustega rahul

Esimeses kvartalis olid LHV analüütikud OEG tulemuste prognoosis Swedbanki kolleegidest oluliselt pessimistlikumad. Nimelt ootasid nad OEG puhaskasumiks 4,1 miljonit eurot, käibeks 45,4 miljonit ning EBITDAks 7,3 miljonit.

OEG numbrites

31. märtsi seisuga oli OEG konsolideeritud bilansimaht 169,9 miljonit eurot, mis on 25,4% ehk 34,4 miljonit eurot enam kui aasta tagasi. Käibevarad moodustasid varadest 41,1 miljonit eurot ehk 24,2% kogu varadest ja põhivarad 128,9 miljonit eurot ehk 75,8% bilansimahust. Kohustused ulatusid bilansipäeval 42,7 miljoni euroni ning omakapital 127,2 miljoni euroni.

Kontsern investeeris esimeses kvartalis materiaalsesse põhivarasse 8,8 miljonit eurot millest 0,6 miljon eurot investeeriti mänguseadmetesse ning 8 miljonit eurot hotelli ning kasiinode ehitusse ja rekonstrueerimisse.

Allikas: OEG

LHV vanemanalüütik Joonas Joost märkis OEG värskeid tulemusi kommenteerides, et panga analüütikud eeldasid laienemistest tingitult järsku kulude kasvu ning sellega seoses olulist efektiivsuse langust, kuid tegelik efektiivsuse vähenemine oli väiksem kui prognoositud.

„Seetõttu osutus ka puhaskasum oodatust kõrgemaks ning hoolimata sellest, et see aastases võrdluses vähenes, oleme ettevõtte esimese kvartali tulemustega väga rahul,“ kinnitas ta.

Hirmu valmistab Läti

On selge, et kasvanud müügitulemuste, ent alla ootuste kasumikasvu põhjuseid võib otsida ettevõtte aktiivsest laienemisest – muu hulgas on aastaga ostetud rida väiksemaid kasiinosid nii Eestis, Lätis kui ka Itaalias ning avatud kontserni suurim kasiino Maltal. Lisaks laieneti OlyBeti spordiennustusportaaliga Leetu.

Kasiinofirma Eesti müügitulud ulatusid läinud kvartalis 9,5 miljoni euroni, kasvades mullusega võrreldes 14,2% võrra. EBITDA langes 15,3% võrra, 1,4 miljonile ning ärikasum 29,2% võrra, 0,8 miljonile. Hasartmängutulud kasvasid aastaga 14% ulatudes 9 miljoni euroni. Ülekaalukalt suurim kasv oli turgude lõikes Lätis, kus müügitulud kasvasid esimeses kvartalis 32,5% võrra, 16 miljoni euroni.

Just Läti turu suur osakaal kasumist on alates 2008. aastast OEG aktsionäride ridadesse kuulunud Rene Ilvese hinnangul ohumärk. „Müügitulu kasvab oodatult kiiresti, aga kasumiga on kehvasti – jäädi alla analüütikute ootustele ja Läti osakaal kasumist on hirmutav,“ nentis investor. „Kui seal peaks midagi maksukeskkonnas muutuma, võib see OEG aktsiale rängasti mõjuda."

Kui praegune dividend säilib, siis Ilves enda sõnul praegu otsest põhjust aktsia müümiseks ei näe. Tänavu pole OEG veel dividendide suurust kinnitanud, kuid viimasel kolmel aastal maksti osanikele välja 10 senti aktsia kohta. LHV prognoosib kasiinofirma tänavuseks dividendiks taas 10 senti aktsia kohta ning mõnevõrra optimistlikum Swedbank ennustab väljamakseks 13 senti aktsia kohta.

Kasiinofirma aktsia hind langes tulemuste järel Tallinna börsil veidi enam kui 190 000 euro suuruse käibe juures 0,5% võrra, 1,93 eurole.

Hetkel kuum