Maailma keskpangad müüvad USA võlakirju

Dollarid  Foto: Bloomberg

Keskpangad üle maailma loobuvad USA võlakirjadest rekordkogustes, kirjutab CNN Money.

Ameeriklaste võlga müüsid näiteks Hiina, Venemaa ja Brasiilia. Nende riikide puhul on peamiseks põhjuseks majanduslikud raskused. Iga riik müüs märtsis vähemalt miljardi dollari väärtuses võlakirju.

USA võlakirjade netomüük ulatus märtsis 17 miljardi dollarini. Jaanuaris müüd lausa 57 miljardi eest võlakirju. Sellel aastal on müük ulatunud 123 miljardi dollarini.

Müümine toimub vähemalt 38 aasta kiireimas tempos, selgub USA rahandusministeeriumi andmetest.

USA võlakirju peetakse maailma üheks turvalisemaks varaks. Paljude ekspertide sõnul on müügi põhjustanud mure maailmamajanduse pärast.

„See on globaalne hirm,“ ütles Ihab Salib investeerimisfirmast Federated Investors. „Jätkuvalt on hirm, et kõik kukub kokku.“

Tõsi, aasta alguses oli seda hirmu näha ka turgudel. Nafta hinnad langesid ja mure Hiina majanduse pärast pani aktsiaturud kukkuma.

Selleks, et riskidega paremini toime tulla, on riigid otsustanud võlakirju müüa. Võlakirjade müük annab keskpangale raha, millega saab kohalikku valuutakurssi toetada.

Kõige enam on võlakirju müünud Hiina. „Me oleme näinud, kuidas Hiina välisvaluutareservid vähenevad dramaatiliselt,“ ütles PNC Financiali vanemökonomist Gus Faucher. „Nende valuuta on surve all.“

Vaatamata keskpankade müümisele on nõudlus USA võlakirjade vastu jätkuvalt tugev. USA 10-aastaste riigivõlakirjade tootlus on langenud vaid 1,76 protsendile.

Hetkel kuum