3 põhjust, miks nael ja dollar jõuavad pariteeti

28. juuni 2016, 20:00
Naelad
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160628/BORS/160629778/AR/0/AR-160629778.jpg

Investorid peaksid valmistuma olukorraks, kus dollar ja nael jõuavad 2017. aasta alguseks pariteeti, arvab Scotiabanki valuutastrateeg Shaun Osborne.

Eelmise nädala reedel langes nael dollari suhtes rohkem kui 12 protsenti, sest Suurbritannia otsustas referendumil Euroopa Liidust lahkuda. Esmaspäeval jõudis nael 30 aasta madalaima tasemeni – üks nael maksis vaid 1,3121 dollarit. Praeguseks on kurss tõusnud 1,34 dollarini.

Praegu on segadus suur ning keegi ei tea täpselt, kelle juhtimisel ja kuidas britid Euroopa Liidust väljuvad. Selle tõttu võib oodata naela nõrgenemist, arvab Osborne.

„Me arvame, et investorid peaksid valmistuma, et nael võib järgneva paari kuu jooksul märkimisväärselt nõrgeneda. Suurbritannias ei ole täielikku selgust, kuidas edasi minnakse,“ ütles Osborne.

Osborne tõi välja kolm faktorit, mis võiks viia naela dollariga pariteeti.

Naela kurss reageerib suurtele sündmustele pikaajaliselt

Brexit ja naela kursi reageering olid ennenägematud sündmused. Selle tõttu on raske ennustada, milliseks kujuneb valuuta kurss järgnevatel kuudel ja aastatel. Ajalugu aga näitab, et naela kursi tasakaalupunkti jõudmine võib võtta kaua aega.

Osborne tõi näitena välja selle, kuidas valuuta käitus pärast seda, kui britid lahkusid Euroopa rahasüsteemi vahetuskursimehhanismist. Tookord kestis langus veel mitmeid kuid. Kurss langes ka pärast Lehman Brothersi kokkukukkumist ligi neli kuud järjest.

Äriinvesteeringud võivad püsida nõrgana

Poliitiliste ja majanduslike riskide suurenemine võib panna Suurbritannia majanduse langema, sest ettevõtted lükkavad uute töötajate palkamist ja investeeringuid tulevikku.

Äriinvesteeringute maht langes Suubritannias esimeses kvartalis 0,4 protsendi võrra, sest ettevõtted ootasid referendumi tulemusi. Võib juhtuda, et nüüd oodatakse investeeringutega veelgi kauem.

Tehnilisi toetuspunkte on vähe

Naela kursi tehniline analüüs näitab, et 1,30 dollari tasemest allpool pole punkte, mis võiks naela kurssi toetada. Osborne ütles, et sellest tasemest läbimurdmine võib tähendada, et nael langeb kõigi aegade madalaima taseme lähedale. Naela kurss oli nõrgim 1985. aasta veebruaris (1,05 dollarit naela kohta).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. June 2016, 19:50
Otsi:

Ava täpsem otsing