Rainer Saad • 23 august 2016

Rubla valuutatabeli tipus

Rublad.  Foto: Bloomberg

Valuutaturu konkurentsitult halvim valuuta on sel aastal Briti nael, kuid seevastu on Vene rublast saanud üks parima esitusega valuutasid.

Enam kui kaheksa viimase kuu jooksul on toimunud rida sündmusi, mis on valuutaturule mõju avaldanud. Suurbritannia otsus lüüa lahku Euroopa Liidust ehk Brexit viis naela vabalangusse ning nõrgimaks valuutaks maailmas. Valuutadele on avaldanud mõju ka valitsuste vahetused, nafta hind, maailmamajanduse käekäik ning mitmed muud tegurid.

Suurim kukkuja Briti nael

Pärast Suurbritannia jaanipäeva ajal toimunud referendumit, millega britid end EList välja hääletasid, on Briti naela kurss euro suhtes langenud 14 protsenti. See põhjustas aktsiaturgudel ja valuutaturul tormi, tuues kaasa suuri kõikumisi. Kuigi aktsiaturud on pärast brittide hääletust võtnud selge suuna üles, pole sama teinud Briti nael.

Pole ka ime, sest viimaste andmete järgi on spekulandid teinud rekordiliselt palju panuseid Briti naela nõrgenemisele. Möödunud nädalal suurenes naela langusele tehtavate panuste suurus 7,3 miljardi dollarini. Panused hakkasid suurenema kohe pärast Brexiti hääletust.

Pärast Brexitit on investeeringud Suurbritanniasse vähenenud, kuid tarbijakindlust pole see eriti mõjutanud. Samas usuvad spekulandid, et Inglise keskpank laiendab enda stiimulmeetmeid, vähendamaks Brexitist tingitud negatiivseid mõjusid majandusele. See võib tähendada näiteks intressimäärade edasist langetamist.

Ka ei ole Suurbritannia majanduse väljavaated eriti roosilised. Pärast Brexitit langetas Inglise keskpank järsult Suurbritannia majanduse 2017. aasta kasvuprognoosi. Tegemist oli suurima kärpega pärast 1993. aastat, mil keskpank hakkas majandusprognoose avaldama.

Eksperdid on samuti skeptilised Briti naela väljavaadete osas. Goldman Sachsi valuutastrateegid Robin Brooks ja Michael Cahill kirjutasid klientidele saadetud analüüsis, et kuigi USA dollari väljavaade on nõrk, on jätkuvalt oodata Briti naela nõrgenemist teiste valuutade vastu.

Rubla tugev tõus

Kui möödunud aastal oli Vene rubla üks maailma nõrgimaid valuutasid, siis sel aastal on lood teised. Rubla on euro suhtes tõusnud üle 16 protsendi, olles sellega Brasiilia reaali järel paremuselt teine valuuta maailmas.

Ja põhjuseid on mitmeid. Venemaa on maailma suurim energiaeksportija ja seetõttu on nafta hinna tõus avaldanud mõju ka rubla kursile. Pärast seda, kui Venemaa 2014. aastal annekteeris Krimmi ning selle järgnesid Lääne sanktsioonid, mis paiskasid Vene majanduse langusse, on idanaabri majandus hakanud sanktsioonidega kohanduma ning analüütikud näevad nüüd positiivseid märke.

Näiteks teises kvartalis langes Venemaa majandus 0,6 protsenti, mis on vähem kui analüütikute oodatud 0,8 protsenti. Võrreldes möödunud aastaga kasvas elektri tarbimine, kuigi tööstustoodang tegi samal ajal väikese languse.

Negatiivne on see, et investeeringud Venemaale ja jaemüük on jätkuvalt madalamal, kus need olid eelmisel aastal. Valitsus, kelle käsutuses on 400 miljardit dollarit reserve, pole samas teinud midagi, et sisetarbimist elavdada.

Ka keskpank pole teinud midagi laenuturu elavdamiseks. Eelmine kuu jättis Vene keskpank baasintressi 10,5 protsendile. Baasintressi on sel aastal ühe korra muudetud ja seda juulis, kui see oli 11 protsenti. Kõrge baasintressiga loodab Vene keskpank taltsutada inflatsiooni, mis kõrgub 5 protsendil.

Tagasilööke võib tulla ka erastamisprogrammiga, millega plaaniti lappida selle aasta eelarvet. Näiteks praegu pole läinud mõnede naftafirmade erastamine nii nagu loodeti.

Välisvaatlejatele on jäänud mulje, nagu oleks Putin rohkem huvitatud sellest, mis toimub Süürias ja Ukrainas kui Vene majanduses.

Parim valuuta Brasiiliast

Selle aasta parim valuuta on peaaegu 30protsendilise tõusuga Brasiilia reaal. Tõusu põhjuseks on presidendi vahetumine, ja see on aidanud riiki tagasi meelitada välisinvesteeringuid ning taastanud investorite usalduse. Arvatakse, et uus president Michel Temer vähendab eelarvedefitsiiti ning aitab kaasa ka riigireitingu tõusule.

Kuid valuuta järsk kallinemine on tekitanud muresid Brasiilia ekspordi pärast ning seetõttu on sealne keskpank sekkunud 50 miljardi dollari ulatuses, et piirata reaali tõusu.

„Pikaajalises perspektiivis on oodata reaali tugevnemist. Keegi ei võta positsioone reaali nõrgestamiseks,“ ütles Bloombergile Correparti Corretora de Cambio valuutakaupleja Jefferson Rugik.

Turvasadam jeen

Sel aastal on tugev ka Jaapani jeen, mis on euro suhtes rallinud 15 protsenti. Põhjus on eelkõige selles, et jeen on traditsiooniliselt olnud turvasadam aegadel, mil börsidel või maailmamajanduses valitseb ebakindlus. Ja ebakindlust on sel aastal palju.

Põhjusi jeeni tugevnemiseks on ka Jaapani keskpanga rahapoliitikas, mis mitmete analüütikute sõnul pole olnud piisavalt lõtv. Eemale soovitatakse hoida ka Jaapani aktsiatest. „Investorid peaksid olema ettevaatlikud Jaapani väärtpaberitega praeguses tugeva jeeni keskkonnas,“ ütles CNBC-le Standard Charteredi varahalduse investeerimisstrateegia juht Manpreet Gill.

Kuld, hõbe, bitcoin

Kullastandardi lõppemisest on möödas üle 40 aasta ning endiselt vaieldakse selle üle, kas kuld ja hõbe on raha. Kuid leidub investoreid, kelle arvates see nii on. Need, kes on paigutanud enda raha kulda või hõbedasse, on sel aastal näinud head tootlust. Kuld on tõusnud 26,5%, hõbe 38%.

Mõned aastad tagasi eestlastegi seas populaarseks muutunud krüptoraha bitcoin on sel aastal tõusnud 35,6%.

Hetkel kuum