Indrek Mäe • 8. september 2016 kell 14:30

Kus suitsu, seal kasumit

Suitsutootjatel läheb endiselt hästi.  Foto: Bloomberg

Hoolimata maailma tubakatootjate ees seisvatest probleemidest läheb neil endiselt hästi ning ekspertide hinnangul patuaktsiatesse panustavad investorid oma raha pärast muretsema ei pea.

Näiteks on maailma suurimate suitsufirmade hulka kuuluvate Philip Morris Internationali ning British American Tobacco turuväärtus viimase aastaga tõusnud vastavalt 30,43 ja 40,50 protsenti. Kui Philip Morrist tuntakse Eestis peamiselt Marlboro, L&Mi ning Bondi kaubamärgi kaudu, siis British American Tobaccole kuuluvad sellised brändid nagu Kent ning kogu maailmas suitsetajate seas populaarne Lucky Strike.

Maailma suurimate tubakatootjate turuväärtus on aastaga kasvanud.  Foto: Äripäev

Tõus ei peegelda probleeme

Kuigi suurtel tubakatootjatel läheb aktsia hinna tõusu vaadates hästi, seisavad nad silmitsi ka mitmete probleemidega. Suurimate suitsufirmade esikolmikus viitab sellele ka Camelit ja Winstonit tootva Japan Tobacco turuväärtus, mis erinevalt teistest on viimase aasta jooksul miinuses ning kukkunud veidi rohkem kui 6 protsenti. Ka näiteks Philip Morrise piiriülene müük vähenes eelmises kvartalis 4,8 protsendi võrra.

Üha enam valmistab tubakatootjatele muret inimeste teadlikkuse kasv. Kuigi nikotiinisõltuvusest vabanemine on keeruline, antakse endale aru, et suitsetamine ning nikotiini kättesaamisel sisse hingatavad aurud on tervisele ohtlikud. Seetõttu on viimastel kümnenditel suitsetajate arv maailmas, sealhulgas Jaapanis, vähenema hakanud.

Preagu suitsetab Jaapanis vähem kui viiendik elanikkonnast ning see on väikseim number alates 1965. aastast. Sigarettide müük vähenes selle taustal eelmisel aastal 0,7 protsenti ehk 32,1 miljardi dollari võrra. Sarnaset arengut on ekspertide hinnangul võimalik täheldada ka teistes arenenud riikides.

Jaapani turg peegeldab tubakasektori probleeme.  Foto: Äripäev

Sunnib tubakatootjaid muutustele

Kuna nikotiini tarbimisega kaasnev suitsu hais muutub tarbija jaoks järjest ebameeldivamaks, püüavad tubakatootjad järjest enam uusi kliente meelitada elektrooniliste sigarettidega. „2030. aastaks kulutavad inimesed üle maailma e-sigarettidele ligikaudu 50 miljardit dollarit aastas,“ seisab Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) raportis. „See on aga samuti ohtlik, sest enamik selliseid seadmeid pole korralikult teadlaste poolt testitud,“ lisavad WHO eksperdid.

Sellegipoolest leiab WHO, et elektrooniline nikotiini manustamise viis on võrreldes tavasigarettidega ohutum ning seeläbi on tubakasektor liikumas õiges suunas. „Neil ei jää muud üle, sest muidu ei ole võimalik turul oma nišši leida – inimeste teadlikkus ja ohutunnetus järjest kasvavad,“ ütles Euromonitori analüütik Akari Utsunomiya Bloombergile. „Jaapanis töötatakse välja järjest enam hügieeni silmas pidavaid tooteid, mis sobivad ka puhtusearmastajatele,“ lisas ta.

Samuti on Philip Morris asunud välja töötama süsteemi, kus nikotiini kättesaamiseks piisab sigareti kuumutamisest, selle asemel, et see põlema panna. Nii loodab maailma suurim tubakatootja oma turuosa Jaapanis kahekordistada. „Uudsed lahendused lähevad kindlasti inimestele peale,“ ütles süsteemi üks väljatöötajatest Tetsuo Yamamoto. „Arvestades, et uut süsteemi kasutades ei haise ma enam sigareti järele ning mu naine ei saa kurta passiivse suitsemaise üle, on mu elu palju lihtsam,“ tõdes ta.

Ka Japan Tobacco finantsjuhi Naohiro Minami sõnul aitavad uuendused ettevõtte taas kasvule. „Turg reageerib e-sigarettidele ning selle edasiarendustele väga hästi, me ei suuda praegu nii palju toota, kui on nõudlust,“ rõõmustas Minami. Seejuures võtab inimestelt ohutunnet maha see, et e-sigareti vedelik on Jaapanis farmatseutiliste ainete alla liigitatud ning allub seetõttu karmile kontrollile.

Tugi Aafrikast

Lisaks uuendustele tootearenduses on mitu suurt tubakafirmat asunud otsima uusi sihtturge. Nii üritasid nii Japan Tobacco kui ka British American Tobacco selle aasta esimeses pooles ära osta Etioopia riigile kuuluvat kohalikku tubakatootjat. Valitsus otsustaski monopoolse riigiettevõtte müüa ning seda 510 miljoni dollari eest Jaapani suitsuhiiule. Brittide pakkumine jäi poole võrra väiksemaks.

„Etioopiasse laienemine on osa meie suuremast strateegiast,“ kinnitas Japan Tobacco pressiesindaja Eva Hoeffelman toona. „Oleme kindlad, et Aafrikasse minek tõstab meie kasumlikkust ning aitab jõuda ka Tansaania ja Sudaani turgudele,“ lisas ta. Seejuures on Etioopias omandatud tubakafirma ainus, kes tohib neid tooteid sealsel ligi 100 miljoni inimesega turul müüa.

Omandatud ettevõtte käive oli möödunud aasta kolmandas kvartalis 17,4 miljonit dollarit. Sellegipoolest piiravad praegu värske omaniku tegevust kohalikul turul Etioopias kehtestatud avaliku suitsetamise keeld ning fakt, et Maailmapanga andmetel on riigi elanikest vaid 9 protsenti suitsetajad. See on ka maailma kõige madalam näitaja.

Tulevikus on aga Aafrika turgudel võimalik kasvada, sest Bloombergi läbi viidud uuringu põhjal on suitsetamine Aafrikas pigem tõusev trend.

Võimalik investeerimiskoht

Hoolimata sellest, et müüki minevate suitsude hulk on Philip Morrise puhul vähenenud pea viis protsenti, kasvas ettevõtte käive ikkagi rohkem kui protsendi võrra. Seda peamiselt hinnatõusu tõttu.

Ekspertide hinnangul on küll suitsetamisest loobujaid, kuid alles jäävad piisavalt suured sõltlased, kes on valmis mis tahes hinnatõusuga kaasa minema. „Suitsetajaid on praegu kogu maailma rahvastikust umbes viiendik ning ega see väga palju kukkuda ei saa,“ seisab riskifondide poolt läbi viidud uuringus.

Seetõttu loodab ka Philip Morris oma majandusnäitajate parandamisel lähimate aastate jooksul hinnatõusule nii Aasias kui Euroopas. „Tõstame oma toodangu aktsiisieelset väärtust nii Kanadas, Itaalias kui ka Venemaal,“ kinnitati Philip Morrisest.

Tulevik paistab aga märksa roosilisem Aasia ja Aafrika tubakatootjatele, sest seal loobujatega probleeme pole. Bloombergi uuringust selgub, et suitsetajate hulk on Aasias erinevalt teistest regioonidest viimaste aastate jooksul küllaltki märkimisväärselt kasvanud.

Aafrikat peetakse koguni nii oluliseks kohaks, et erinevate spekulatsioonide ja süüdistuste kohaselt on British American Tobacco sealsetele ametivõimudele oma positsiooni parandamiseks altkäemaksu andnud. Näiteks püüti süüdistuste kohaselt väiksemana näidata tootmisest tulenevaid keskkonnakahjusid Ugandas ning saada meelehea pakkumise abil konkurentsieeliseid Keenias.

Hoolimata kasvuga kaasnevatest probleemidest soovitavad eksperdid aga tubakasektorisse investeerida. „Selles valdkonnas on võimalik saada 4,5 protsendi ümber jäävat tootlust ning sektoris tegutsevate ettevõtete tulevikuväljavaated on head,“ ütles S&P analüütik Erin Gibbs. „Lisaks on tubakasektoris vähem konkurente, sest paljud ei investeeri sinna eetilistel põhjustel,“ lõpetas ekspert investori seisukohalt positiivse noodiga.

Hetkel kuum