Kadi Neemre • 22. november 2016 kell 19:05

OPECi suur kolmik võitleb turuosa pärast

Kas OPECi riigid suudavad koostööd teha omavahel?  Foto: EPA

Kui nafta hinnad hakkavad taas langema, peavad riigid, mis on viimastel aastatel üksteisele naftaturul kandadele astunud, õppima koostööd tegema.

OPECi liikmed on kannatanud tõsiste majandusraskuste all seoses naftahindade langusega viimase kahe aasta jooksul. OPECi suurimad tootjad – Saudi-Araabia, Iraan ja Iraak ning mitteliikmed nagu Venemaa, on aga naftat pumbanud oma võimsuse piiril, lootuses saada omale suurem turuosa, mis aitaks toime tulla odava naftahinnaga.

Nende viljakas pumpamine on OPECi toodangu tõstnud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Järgmisel nädalal toimub aga naftariikide ühenduse kohtumine, kus Saudi-Araabia püüab rakendada grupi liikmesriikidele tootmismahtude piirangud. Rekordiline tootmismaht on mõned analüütikud pannud kahtlema selles, kas OPEC suudab turude tasakaalustamiseks toodangumahtu piisavalt kärpida – eriti arvestades seda, et liikmed ei ole siiani suutnud kvootidest kinni pidada.

Paljud vaatlejad näevad OPECi võimekust jõuda tõsise kokkuleppeni kui referendumit, mis kinnitab või lükkab ümber organisatsiooni asjakohasuse. Test toimub ajal, mil Lähis-Idas toimuvad mitmed sügavad muutused.

Saudi-Araabias püüab ambitsioonikas noor prints mitmekesistada riigi majandust müües osa riigi naftahiiust Saudi Aramco eesmärgiga luua 2 triljoni dollari suurune investeerimisfond. Paljud OPECi vaatlejad usuvad, et see loob stiimuli naftahinna tõusuks, et Saudi Aramco IPO oleks atraktiivsem.

Iraan aga taastab oma välisturgudele suunatud naftakaubandust peale rahvusvaheliste sanktsioonide leevendamist jaanuaris. Iraak aga püüab ISISe mässulisi Mosulist välja tõrjuda. Nende riikide jaoks on naftaraha vood hädavajalikud. Seetõttu ei ole üllatus, et kõik kolm riiki on püüdnud haarata üha suuremat tükki välismaise äri pirukast.

Iraagi toornafta eksport kasvas oktoobris 15,1% võrreldes aastatagusega, Saudi-Araabia eksport kasvas aga 6,8%. Iraani toodang on aga enam kui kahekordistunud, selgub ClipperData andmetest.

Teheran sõlmis kokkuleppe Indiaga, millest IEA andmetel saab järgmise 10 aasta jooksul suurim toornafta nõudluse kasvataja. Oktoobris võttis Iraan üle Saudi-

“Nad rabavad osa turuosast teistelt, aidates samas täita üha suurenevat nõudlust,” märkis ClipperData tooraine uuringute juht Matt Smith.

 

 

Hetkel kuum