Mait Kraun • 21. detsember 2016 kell 7:45

Ameeriklased on järjest suuremates võlgades

USA lipp  Foto: Scanpix/Reuters

Keskmise ameeriklase võlakoorem on kasvanud finantskriisi-eelsest tasemest suuremaks, vahendab MarketWtch.

Majapidamise keskmine krediitkaardivõlg ulatub 16 061 dollarini, mis on 10 protsenti enam kui eelmisel aastal, selgub nõustamisfirma NerdWalleti analüüsist. Tõsi, krediitkaartide võlg on 2008. aasta tasemest veel väiksem (16 912 dollarit). Selle taseme peaks ameeriklased ületama 2019. aastal, prognoosib NerdWallet.

Keskmise ameeriklase koguvõlg (kinnisvaralaenud, autolaenud ja õppelaenud juurde arvestatud) ületab finantskriisieelset taset juba 2016. aasta lõpuks, selgus analüüsist. Peamiselt on põhjuseks kinnisvara- ja õppelaenude kiire kasv.

Kokku on kodumajapidamiste võlg tõusnud 12,4 triljoni dollarini. 2010. aastal oli vastav number veel 11,7 triljonit dollarit.

Harjumus elada üle võimete

Mis võiks olla võlgade kasvu põhjuseks, arvestades seda, et ameeriklased peaksid olema finantskriisist õppinud? Probleem on eelkõige selles, et inimestel on harjumus elada üle oma võimete.

Kodumajapidamise mediaansissetulek on viimase 13 aasta jooksul kasvanud 28 protsendi võrra, aga kulud on tõusnud palju kiiremini, ütles NerdWalleti eraisiku rahaasjade ekspert Sean McQuay. Ta tõi välja, et näiteks ravimitele tehtavad kulutused kasvasid sama ajaga 57 protsenti ja toidu- ja joogihinnad tõusid 36 protsenti.

Paljud ameeriklased ei suuda oma säästmiseesmärke täita. Olukord on veelgi hullem neil, kel on perekond. Selleks, et arved tasuda, on neljaliikmelisel perel vaja aastas 50 000–100 000 dollarit (olenevalt sellest, kus nad elavad), selgub mõttekoja Economic Policy Institute andmetest.

Rendihinnad on aastaga tõusnud tervelt 3,9 protsendi võrra, selgub tööturu statistikabüroo andmetest. „Majandusel läheb paremini, aga ei ole näha, kuidas see kasv majapidamisteni jõuab,“ ütles McQuay.

Elamiskulude kasv tähendab, et eelarvet tuleb pingsamalt jälgida, ütles ta. „Me oleme eelarvest kinnipidamisele allergilised. See kõlab meie jaoks sama hullusti nagu dieet,“ võrdles McQuay.

Hetkel kuum