Mait Kraun • 19. jaanuar 2017 kell 14:00

Vene turul põhja tabanud fondijuht: ostan Briti naelu

Valuutakursse kajastav tahvel.  Foto: EPA

Nael on alates Brexitist odavnenud peaaegu 20 protsenti ja investoritel on olnud õigus valuuta külma duši alla panna. Üks investor aga nii ei arva, kirjutab MarketWatch.

Investeerimisfirma Coutts & Co investeeringute juht Alan Higgins ütles, et nael on selle aasta üks parimaid investeerimisvõimalusi.

„Me ostame praegu naelu kokku,“ ütles ta „Ma pean ütlema, et esmaspäeva hommik oli veidi ebamugav. Üks kaastöötaja küsis minult, kas ma ostan ikka veel naela, arvestades seda, mis nädalavahetusel juhtus. Ma ütlesin jah, sest meie põhimõte on otsida väärtust ning turuga vastuollu minna.“

Vastuollu minek on kasulik

Higginsi mõtteviis on aidanud tal korralikku tootlust teenida. Kui investorid 2014. aastal Venemaa varadest loobusid, hakkas Coutts regiooni investeerima. Alates sellest on Venemaa turg tublisti tõusnud.

Selle nädala esmaspäeval kukkus nael peaaegu 31 aasta madalaima tasemeni (dollari suhtes), sest meediaraportites teatati, et Suurbritannia peaminister Theresa May tahab Brexiti käigus lahkuda ka Euroopa Liidu ühisturult. Teisipäeval kinnitas infot ka May, aga lisas, et taolise sammu astumiseks on vaja ka parlamendi nõusolekut. See pani naela teisipäeval uuesti tõusma.

Sellegipoolest prognoosib suurem osa analüütikuid, et nael langeb veel madalamale. Mõned isegi usuvad, et brittide valuuta võib ühel päeval olla dollariga võrdne. Arvatakse, et Brexit hakkab märkimisväärselt Briti majandust mõjutama.

Naela võib oodata pikk taastumine

Higgins aga arvab, et naela ootab ees pikaajaline taastumine. „Fakt on see, et nael on valuuta, mis kipub dollari ja euro suhtes tagasi keskväärtuste poole liikuma (mean-reverting). Ajalugu toetab seda,“ ütles ta.

Keskväärtuse otsimine (mean reversion) põhineb teoorial, mille järgi liiguvad teatud varad pärast pikka langust või tõusu uuesti keskväärtuse poole. Praegu võiks oodata, et nael hakkab Brexiti-järgsest krahhist taastuma, seletas Higgins.

„Me saame aru, et siin on juures ka poliitiline risk. Võib-olla me eksime ja Brexit ongi määrava tähtsusega – äkki ei lähegi asjad vanamoodi edasi,“ ütles ta. „Kui aga vaadata, et ühe naela väärtus on langenud 1,20 dollarini või 1,15 euroni, siis võib öelda, et tegemist võib olla hea investeeringuga.“

Higgins ostis 2014. aastal Venemaa aktsiaid samade mõtetega: 2015. aastal kallines venelaste aktsiaturg 26 protsenti ja 2016. aastal 24 protsenti. „Ostsime Venemaa aktsiaid ja võlakirju ajal, mil kõik rääkisid geopoliitilistest riskidest. Nägime nii võlakirjades kui ka aktsiates suurt väärtust. Neid investeeringuid oli veidi aega raske omada, aga seda tuleb teha, kui otsid väärtust ning tahad turgudele vastupidiselt panustada,“ lisas ta.

Hetkel kuum