Liina Laks • 8. märts 2017 kell 11:55

Ravimiaktsiad vajuvad Trumpi säutsu järelmõjus

Ravimid.  Foto: EPA

Eile teatas USA president Donald Trump, et soovib näha madalamaid ravimihindu ja rohkem konkurentsi ravimiturul – see tõukas ravimiaktsiad punasesse, kirjutab MarketWatch.

S&P Pharmaceuticals fondi indeks oli tänaseks kukkunud terve protsendi jagu. USA ravimifirma Ely Lilly aktsia kukkus lausa 1,31 protsenti.

Ravimite kõrged hinnad on ameeriklastele pinnuks silmas ning Trump on ka varem lubanud hindade langetamise eest seista. Pärast USA kongressi mõne liikme ja patsiendiorganisatsioonide kriitikat on ravimifirmad sunnitud oma hinnapoliitika üle vaatama. Mõni firma, nende seas Allergan ja Šveitsi Novatris AG on juba teatanud, et loobuvad vabatahtlikult hinnatõusudest. Johnson & Johnson ja Merck ja Co. on teatanud, et püüavad muuta oma hinnad läbipaistvamaks.

Kuigi ravimitootjate aktsiad vahetult pärast Trumpi säutsu langesid, kosus Johnson & Johnsoni aktsia taas 0,12 protsenti. Mercki aktsia jäi aga 0,77 protsendiga turu sulgemise ajaks miinusesse.

Trumpi säuts mõjutas ka ravimite hulgimüüjaid – kukkusid nii McKessoni, Cardinal Healthi kui ka AmerisourceBergen Corpi aktsia.

Kui Trump kohtus jaanuaris ravimitööstuse juhtidega, siis vihjasid tema meediale jagatud kommentaarid, et ühe versioonina võib käiku minna stsenaarium, kus riik määrab ravimite hinna ise. Selle peale algatasid ravimitootjad kampaania, millega püüavad tõmmata tähelepanu ravimite taga olevale teadustööle. Samuti on ravimitootjad teinud programme, mille tulemusena võib patsient osa oma ravimirahast tagasi saada, kui ravim pole ootuspäraselt toiminud.

Hetkel kuum