Mait Kraun • 29 juuli 2017

Säästmine on tähtsam kui investeeringu tootlus

Hoiupõrsas.  Foto: epa

Tootluse tagaajamine ei peaks investeerimisportfelli kasvatamisel olema kõige tähtsam. Tähtsam on hoopis võimalikult palju säästa, sest seda on sul võimalik kontrollida, kirjutab MarketWatch.

On arusaadav, et investorid püüavad oma portfelli soetada varasid, mis oleks võimalikult odavad ja võimalikult hea tootlusega. Samas selgub, et tootlus ei ole nii tähtis ning palju rohkem mängib rolli see, kui palju sa raha kõrvale paned, ütlevad investeerimisfirma Pension Partners analüütikud.

See tähendab, et säästetud summa suurus on investeerimisportfelli kasvu silmas pidades palju tähtsam kui see, kuhu see raha paigutatud on. Põhjus peitub eelkõige selles, et säästmise üle on sul kontroll suurem, investeeringu suunda sa määrata aga ei saa.

Säästumäära tõstmine on efektiivsem

Intuitiivselt on see väga mõistlik. 20 000 dollari iga-aastane säästmine kasvatab su varasid palju kiiremini kui 10 000 dollari säästmine. Tuleb välja, et säästumäära tõstmine (teatud protsendi võrra) on tähtsam kui tootluse kasv (sama protsendi võrra).

Selleks, et säästmise tähtsust illustreerida, pani Pension Partners LLC uuringute direktor Charlie Bilello kokku graafiku, kus on näha, kuidas mõjutab säästu määra 1protsendiline kasv portfelli kasvu. Samuti on näidatud, kuidas tootluse 1protsendiline kasv kogusummat mõjutab.

Bilello võttis eelduseks USA majapidamiste aastase mediaansissetuleku, mis on praegu 58 000 dollarit. Sellest jääb pärast makse järele 49 300 dollarit. Kui sellest rahast säästa iga aasta vaid 1 protsent ning teha seda 30 aastat järjest, siis on 10protsendilise tootluse juures kogunenud perioodi lõpuks 81 096 dollarit. Kui säästuprotsent tõsta aga 5,5protsendile ning seada tootluseks 1 protsent, siis kasvaks summa 94 319 dollarile.

Säästmine versus investeerimine.  Foto: Pension Partners

Tõsi, 10protsendiline tootlus võib olla küllaltki optimistlik eeldus. See ei ole aga võimatu, sest näiteks Standard & Poor’s 500 indeksi keskmine tootlus on viimase kaheksa aasta jooksul olnud just 10 protsenti. Tasub ka märkida, et USA aktsiaturgude ajalooline tootlus on hinnangute kohaselt 8–10 protsenti.

Tootlus ei pruugi tulevikus nii suur olla

Järgmise kümnendi jooksul on taolise tootluse ootamine aga väga optimistlik, ütles investeerimisalase nõustamisfirma ThirtyNorth Investments investeeringute juht Blair Duquesnay.

„Asjaolu, et viimased kaheksa aastat on tootlus olnud nõnda kõrge, on seotud 2008. aasta finantskriisi ajal toimunud 40protsendilise langusega,“ ütles Duquesnay. „On ebatõenäoline, et järgmised 10 aastat on viimase kümnendiga sarnased.“

Duquesnay loob klientide jaoks hüpoteetilisi stsenaariumeid, mis annavad ülevaate sellest, milline on investeeringute väärtus pärast tootluse või säästmismäära tõstmist.

Alusta võimalikult vara

„Palju sõltub ka sellest, millal inimene tahab pensionile jääda ja kui palju sel ajal teenida. Mida varem sa hakkad säästma, seda parem. Liitintress hakkab väga hästi tööle pärast kahte ja kolme kümnendit,“ ütles Duquesnay.

Bilello sõnul saab ta aru, et pikaajaline säästmine võib osutuda küllaltki keeruliseks – see vajab tõsist distsipliini ja raskete otsuste langetamist. Need aga, kes suudavad ja tahavad säästa, omavad enda rahaasjade üle palju suuremat kontrolli, kui nad ise arvavad, selgub uuringutest.

„On selge, et säästmine on keskmise kodumajapidamise jaoks tähtsam kui investeeringu tootlus. See on hea uudis, sest säästmine on selline asi, mida on võimalik enda kontrolli all hoida. Kõrgema tootluse saavutamine on aga palju-palju raskem,“ kirjutas Bilello oma blogipostituses.

Tõsi, USA elanike keskmine sissetulek on tunduvalt suurem kui Eesti inimeste oma. Sellegi poolest annab graafik hea ülevaate sellest, kuidas säästmine on tootluse tagaajamisest tähtsam.

Hetkel kuum