Mait Kraun • 16 september 2017

Bitcoin jaoks lõpeb suvi nukralt

Bitcoin  Foto: EPA

Tundub, et bitcoini selle suve meeletu hinnatõus lõpeb veel enne sügise algust halvasti, sest Hiina poliitikud piiravad kauplemist ning aina rohkem on neid, kes räägivad turul puhutavast mullist, vahendab Bloomberg.

Krüptovaluuta jõudis 1. septembril kõigi aegade rekordini, 4921 dollarini. Alates sellest langes bitcoin vahepeal 40 protsenti ning kaotas oma turuväärtusest lausa 20 miljardit dollarit. Reedel kukkus ühe bitcoini hind 2969 dollarini. Tänaseks on toimunud aga teatud taastumine ja ühe bitcoini eest tuleb välja käia veidi üle 3500 dollari.

Hiina alustas agressiivset võitlust

Sellel nädalal kukkus hind eriti kiiresti, sest Hiina hakkas aina agressiivsemalt krüptovaluutade vastu võitlema. Bitcoini tabas suurim viiepäevane langus alates 2015. aasta jaanuarist, toona tuli ühe krüptovaluuta ühiku eest välja käia vaid 200 dollarit.

Bitcoin sai sellel suvel finantsturgudelt palju tähelepanu, sest arendajate kogukond kiitis heaks uue mehhanismi, mis peaks parandama bitcoini kasutamist. Lisaks sellele hoiti ära kogukonna sisene niinimetatud kodusõda. Digiraha väärtus, maine ja tuntus kasvasid ning see väljendus kiires hinnatõusus. Tõsi küll, tõus muutus peagi väga spekulatiivseks.

Pärast seda, kui bitcoin jõudis uue rekordini, teatasid Hiina ametivõimud, et keelavad ära ICOd (krüptomüntide esmapakkumised). Ei ole täpselt teada, miks seda tehti, aga taoline samm mõjutab umbes neljandikku kõiki bitcoinides tehtud ülekandeid.

Börsid on sunnitud kauplemist piirama

BTC China, mis on riigi üks suurimaid onlain-börse, teatas neljapäeval, et uusi kontosid nende juures enam registreerida ei saa. Huobi.com ja OKCoin teatasid reedel, et kõigile kasutajatele saadetakse kauplemise lõpetamisest 30. septembril vastav teada ning krüptovaluuta jüaanidesse konverteerimine lõpetatakse 31. oktoobril. Huobi.com lisas, et jüaaniga seotud tegevus lõpetatakse, muid teenuseid see mõjutada ei tohiks.

OKCoini ja Huobi.comi väljastatud teated kergitasid bitcoini hinda reedel 10protsendi võrra. Veel päeva alguses oli bitcoin 12protsendiga miinuses.

Samas kardetakse jätkuvalt, et Hiina poliitikud töötavad selle nimel, et lõpetada krüptovaluutaga börsidel kauplemine täielikult. Keeld kehtiks ainult börsidel kauplemise kohta, ütlesid asjaga kursis olevad inimesed Bloombergile. Ametivõimudel ei ole plaani väljaspool börsi (over-the-counter exchange) toimuvat kauplemist piirata. Hiina Keskpank ei ole meediaväljaannetele selle kohta kommentaare andnud.

Hiina püüab stabiilsust tagada

Krüptovaluutadega seotud piirangud tulevad ajal, mil Hiina Kommunistlik Partei püüab finantsriske maandada ning stabiilsust tagada, sest järgmisel kuul toimub parteikongress, mis on Hiina viimase viie aasta tähtsaim poliitiline sündmus. Analüütikud spekuleerivad, et see võib olla alles algus ning ka teistes riikides hakatakse krüptovaluutadega võitlema. Ettekäändeks tuuakse asjaolu, et digirahasid võidakse kasutada pettustest ning musta turuga seotud tegevustes.

Bitcoini hinnarekordid on tagajalgele ajanud ka mitmeid Wall Streeti kuulsaid investoreid ja juht. Näiteks JPMorgani tegevjuht Jamie Dimon ütles, et tegemist on pettusega ning seis on hullem kui Hollandi 17. sajandi tulbimaania ajal. Hoiatusi on jaganud ka miljardär Howard Marks.

Hiinas tehakse umbes 23 protsenti kogu maailma bitcoini tehingutest ning riik on koduks ka paljudele krüptovaluuta kaevandajatele, kes kasutavad suurt arvutusvõimsust uute bitcoinide saamiseks.

 

Hetkel kuum