Elmo Somelar: eelmise aasta kasv ei kordu

Elmo Somelar  Foto: Eiko Kink
Liina Laks • Indrek Mäe • 19. jaanuar 2018 kell 3:00

Investor Elmo Somelar näeb sel aastal Euroopa ja ka Eesti turul suuri probleeme, mis teevad mullusega võrdselt hea tootluse teenimise raskeks.

Investorite TOPis 69. kohale tulnud Elmo Somelari investeerimisnippe tasub eeskujuks võtta, sest lisaks kodubörsile on tal kogemusi New Yorgist ja Vene turult.

Järgneb intervjuu Elmo Somelariga.

Kuidas lõppenud aastaga rahule jäite? 

Investeerimisaastat 2017 tuleb tänada sündmuste eest, mida me ei näinud ja mis aset ei leidnud. Must luik jäi saabumata, mis ei tähenda, et võimatu saab võimalikuks. Ameerika Ühendriikide presidendi mõju pragmaatilise ärimehena on sedavõrd lühikese ajaga olnud USA majandusele erakordne. Töötus on 17 aasta rekordmadalal tasemel (4,41%), odav dollar soodustab kaupade eksporti ja tõmbab ligi välisinvesteeringuid, maksureform tõotab investoritele häid dividende…

Põhimõte America first annab aimu suurriikide mõttemaailmast. Individualism saab 2018. aastal sisse uue hoo. Võrreldes Põhja-Korea või Kuubaga on meil kõigil põhjust rahul olla – kapitalism töötab väga hästi.

Turud paugutasid möödunud aastal kõikjal maailmas rekordeid – kas ootate tänavu sama?

Käesolev aasta paistab stabiliseerumise aasta. Sellist kasvu, mida tõi 2017, ei näe.

Inflatsioon on tõstnud varade hinda ja kohati on see põhjendamatu, näiteks kinnisvara puhul. Tugev euro ei soosi globaalses mõttes Euroopa Liidu liikmesriikide kaupade eksporti, kuid sisetarbimine on tugev. Euroopa Keskpanga rahapoliitika on avaldanud majandusele head mõju, kuid selle jätkusuutlikkuses tuleb kahelda. Euroopa Liidu ühtsus on saanud Brexiti tõttu tugeva hoobi ja Prantsusmaal on juhtiv roll ühtsuse ja usu taastamisel.

Kataloonia püüab eralduda Hispaaniast, Poola on kohtureformiga tõmmanud enda peale Euroopa Komisjoni, Ungari on juba ammu pahade poist nimekirjas, Saksamaa vaevleb sisepoliitilises kriisis ning Austria valitsuse koalitsiooni kuuluvad rahvuskonservatiivid ja äärmuspartei.

Itaalias tulevad valimised ja enamust ei saavuta ilmselt ükski partei, mis teeb valitsuse moodustamise keeruliseks. Euroopa Liidu vastasel parteil M5S näib olevat suur toetus, eriti kui nad oma seisukohtasid rahaliidu ja nn Italexiti suhtes pehmendavad. Halvimal juhul muutub Itaalia ebastabiilsemaks.

Euroopa Liidu majanduskasv tervikuna tuleb positiivne, kuid 1,5–2% kasv ei tõsta oluliselt meie konkurentsivõimet.

Kuid mida on oodata Eestis?

Eesti suurimad mured on fundamentaalsed: elanikkonna vananemine, mis tingib tööjõu nappuse; välisinvesteeringute vähesus ja väike majandus, mis ei võimalda probleemivaba kasvu. Kahju on tõdeda, et meie maksusüsteem ei ole kirjeldatav nelja lausega, mis on hea põhimõte, vaid liigutakse neljasaja leheküljega keerulise maksusüsteemi poole, mis koosneb erinevatest varjatud elementidest. Tuleks aru saada, millised vähesed komponendid tagavad meile majandusliku edu, neid tugevdada. 

Kõige selle taustal ootan sel aastal tulemuste paranemist USAs (kasumid) ja stabiliseerumist Euroopa turul teatava ettevaatusega.

Teie jutust paistab, et ohte on omajagu. Kas praegu on üldse hea aeg investeerida?

Investeerimiseks on alati hea aeg, küsimus on rohkem selles, millesse investeerida. Rikas ei ole see, kes palju teenib, vaid see, kes vähe kulutab.

Kuidas sünnivad teie investeerimisotsused?

Mulle meeldib väärtuspõhine investeerimine: osta heade ettevõtete aktsiaid teatava allahindlusega, et tõsta dividendide tootlikkust ja lõigata kasu aktsia hinna võimalikust tõusust. Investeerimisotsused sünnivad fundamentaalse ja osaliselt tehnilise analüüsi tulemusena, kuid püüan sellele minimaalselt aega kulutada. Investeerimise perspektiiv on  5 + aastat. Tehniline analüüs ja investorite ebaratsionaalne käitumine teeb võimalikuks lühikese, kuni aastases perspektiivis kauplemise.

Teie portfellis on suurem osa Tallinna börsi ettevõtetest. Mille järgi aktsiad valite?

Tugevuse järgi. Minu jaoks on oluline, et ettevõte oleks olnud turul võimalikult kaua, et saaksin näha tegevusajalugu. Valdkond, milles tegutsetakse, peaks olema kõrge sisenemisbarjääriga. Suur kättevõideldud turuosa, nõutud ja eristuvad kaubad või teenused, lojaalsed kliendid, tugev juhtkond, arenguvõime ja visioon, stabiilsed dividendid – need on mõned märksõnad, mille järgi valikuid langetan. Hästi toimivatel ettevõtetel on omadus ajas kasvada ja kasumit kasvatada. Kui fundamentaalsed näitajad kasvu ei toeta, puudub ka tegelik väärtus, mis varem või hiljem aktsia hinnas kajastub.

Ei leidu vist ühtegi investorit, kes vigu teinud poleks. Milline on teie kõige suurem investeerimisviga?

Investori suurim sõber, kuid vahel ka suurim vaenlane, on aeg. Valel ajal positsiooni sisenemine või liiga kiire väljumine täidab kellegi teise taskuid rohkem kui enda omasid.

Hetkel kuum