Mait Kraun • 22. aprill 2018 kell 12:45

Investorite seas levib pessimism

Aktsiagraafik.  Foto: Shutterstock

Üheksa aastat kestnud pulliturg võib olla lõpusirgele jõudnud, arvavad paljud investorid, vahendab CNN Money.

Bank of America tegi globaalsete rahahaldurite hulgas küsitluse, kus uuriti, kas investorite arvates on turud juba tipu saavutanud või teevad seda sellel aastal.

Vaatamata eelmiste kuude volatiilsusele on Standard & Poor’s 500 indeks finantskriisi põhjadest alates neljakordistunud.

Aprilli alguses langes aktsiate osakaal investorite portfellis madalaima tasemeni alates 2016. aasta novembrist, mil Donald Trump valiti USA presidendiks. Küsitluses osales kokku 216 fondijuhti, kelle kontrolli all on umbes 650 miljardi dollari väärtuses varasid.

Pullid on vaikseks jäänud

„Pullid on vaikseks jäänud, aga nad pole veel alistunud,“ ütles Bank of America Merill Lynchi investeeringute juht klientidele saadetud kirjas. Ta tõi välja, et kuigi portfellides on raha osakaal kasvanud, siis 39 protsenti investoritest usub, et aktsiad enne 2019. aastat tippu ei saavuta.

Rahahaldurite hulgas on kõige suurem hirm see, et kaubandussõda eskaleerub. Juba praegu on USA kehtestanud Hiinale mitmeid tariife, sest riik soovib tagasi teha intellektuaalse omandi kuritarvitamisega seotud kaotused. Hiina on vastumeetmena kehtestanud samuti tariifid. Selle nädala teisipäeval avaldati, et sorgo impordile seatakse suur maks. Sorgo on teravili, mida kasutatakse loomasöödana.

Kardetakse, et kaubanduspiirangud aeglustavad maailmamajanduse kasvu ning lõhuvad ettevõtete ja indiviidide kindlustunnet. Kaubandussõja hirmud on viimastel kuudel ka aktsiaturgudel volatiilsust tekitanud. Samas on viimasel ajal toimunud mõningane taastumine, sest loodetakse, et Hiina ja USA jõuavad mingi mõistliku kokkuleppeni.

Mure on põhjendatud

Mõned analüütikud on aga jätkuvalt mures. „On vale arvata, et kaubandussõja pinged kaovad kuhugile ära,“ ütles investeerimisfirma Invesco turgude strateeg Kristina Hooper. „Protektsionism on jätkuvalt turgude jaoks väga suur risk, millele tuleb tähelepanu pöörata.“

On küllaltki selge, et 2017. aasta lõpus turge tabanud eufooria on nüüd läbi saanud ning lootused maailmamajanduse osas on tagasihoidlikumad.

Vaid 5 protsenti Bank of America küsitletud investoritest ootab järgmise 12 kuu jooksul globaalse majanduskasvu kiirenemist. Vaid paar kuud tagasi oli see näitaja 40 protsenti. Praegu on see madalaimal tasemel alates 2016. aasta juunist, mil toimus Brexiti hääletus.

Rahvusvaheline Valuutafond hoiatas teisipäeval, et globaalne majandus küll kasvab, aga peale 2019. aastat peaks see aeglustuma hakkama.

Kasumikasv aeglustub

Majanduskasvu optimismi tagasitõmbumine on sundinud investoreid ka börsifirmade kasumikasvu prognoose kärpima. Vaid 20 protsenti BofA küsitletud investoritest usub, et börsifirmade kasumid on järgmise 12 kuu jooksul kasvamas. See on 18 kuu madalaim tase.

Tõsi küll, ettevõtete kasumid on maksukärbete tõttu tunduvalt paranenud, aga seda efekti on raske säilitada. S&P 500 indeksi kasumid aktsia kohta peaks prognooside kohaselt kasvama tänavu lausa 18,4 protsenti, selgub FactSeti andmetest. See kasv peaks järgmisel aastal aeglustuma aga 10,4 protsendini. Käibekasv peaks peaks sellel aastal olema 6,7 protsent ja järgmisel 4,8 protsenti.

Liiga palju laene

Kasumikasvu aeglustumine võib tähendada, et ettevõtetel on raskem viimastel aastatel võetud laene tagasi maksta. Ettevõtete võlatase võrreldes SKP-ga tõusis hiljuti kõigi aegade tippu.

Lausa 33 protsenti küsitluses osalenud investoritest arvab, et börsifirmad on liiga palju laene võtnud. Investorite arvates peaks ettevõtted oma bilanssi parandama.

Pullid loodavad, et investorite ettevaatlikus ja suurem pessimism viitab lihtsalt turgude põhja moodustamisele. Pärast 2. aprillil saavutatud põhjast on Dow Jones kallinenud 1500 punkti võrra (6 protsenti). Kõigi aegade tipust on puudu veel 2000 punkti.

„Kui turud jõuavad oma kõige madalamasse punkti, siis protsess võib olla küllaltki ärritav ja isegi segadusttekitav,“ ütles LPL Financiali strateeg John Lynch. Ta panustab sellele, et turud tõusevad tänavu vähemalt 10 protsenti, sest kasumid paranevad ja majandus kasvab.

„Kui kõik ootavad probleeme, siis see võib olla märk ostukohast,“ nentis ta.

Hetkel kuum