Investorid korjavad patusektori nõrkuselt tootlust

17. mai 2018, 15:30
Raivo Hein
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180517/BORS/180519745/AR/0/AR-180519745.jpg
Ainult tellijale

Investorid on sel aastal suuremate tubakatootjate aktsiatega palju raha kaotanud, kuid näevad sektoris siiski head teenimisvõimalust ja kena dividenditootlust.

USA suurima tubakaettevõtte Altria ning tema tütarfirma Philip Morrise aktsiad on sel aastal kaotanud väärtusest vastavalt 23 ja 25 protsenti. Põhjuseks on esiteks regulatsioonid, mis sunnivad suitsutootjaid tooteid ohutumateks kohandama ning teiseks jääb suitsetajaid lihtsalt vähemaks.

See kajastus ka ettevõtete viimastes käibenumbrites ning investorid asusid aktsiad müüma, olgugi et oodatust väiksemad müügitulud suutsid ettevõtted kompenseerida parema kasumi ja dividendiga.

Pärast tulemuste avaldamist kaotas Philip Morris oma turuväärtusest enam kui 15 protsenti, aga pikaajalise strateegiaga investoreid seeei heidutanud. Samuti on paljud truuks jäänud Altria aktsiale, mis on viimasel kuul kukkunud 62 dollarilt 55 dollarile.

Püüavad dividendi

Väikeinvestor Jaak Roosaare otsustas aktsiate nõrkust ära kasutada ja soetas Philip Morrise aktsiaid juurde. „Mul on portfellis selline alam-portfell nagu sõltuvusfirmade aktsiad ja seal on nii tubaka- kui ka alkoholitootjad, samuti Facebook,“ ütles ta. „Minu jaoks on eelkõige oluline dividend ja selle tootlus, seega olen väga rahul, et sain aktsiaid soetada üle 5protsendilise tootlusega,“ ütles ta.

Tubakasektori aktsiate head dividenditootlust hindab ka väikeinvestor Raivo Hein. „Philip Morris ja Altria on läbi aegade parimad dividendi- ja kasvuaktsiad ning nende pikaajaline trend on kogu aeg samasugune olnud,“ põhjendas Hein, miks on tema usk väärtpaberitesse endiselt tugev. „Tõusust korrektsioonini on see jäänud 10 protsendi juurde – seega on praegune hetk hea sisenemiskoht või võimalus portfelli suurendamiseks,“ rõhutas Hein.

Samas tõdes Hein, et patuaktsiate praegune langus on suurem kui tavaliselt. „Seda kindlasti ka seadusandja süü tõttu, kes nõuab nikotiini vähendamist sigarettides,“ märkis ta. „Samas on korrektsioon toonud dividenditootluse jälle üle 5 protsendi, mis on ajalooliselt jooksvalt umbes keskmine tulem – hea koht sisenemiseks!“

Jaak Roosaare sõnul on tubakasektor pakkunud ajalooliselt teiste sektoritega võrreldes üht kõrgeimat tootlust.

Raske kõigutada

Tubakasektori tugevustena näeb Roosaare aga fakti, et tegemist on oligopoliga (turg, kus tegutseb väike arv pakkujaid, kes on vastastikuses strateegilises sõltuvuses - toim). See on tema sõnul võimaldanud pakkuda ajalooliselt teiste sektoritega võrreldes üht kõrgeimat tootlust. „Uutel tulijatel on väga raske turgu vallutada, sest reklaami teha ei või,“ ütles investor. „Arengumaades, kus Philip Morris suuresti toimetab, on aga tubakas endiselt populaarne ja kuigi suitsetajate arv väheneb, on ettevõte suutnud hinnatõusuga kasumit hoida,“ märkis Roosaare.

Hein näeb tubakatootjate tugevust peamiselt selles, et nikotiin tekitab sõltuvust. Samuti peaks patusektori tööd tulevikus soodustama marihuaana legaliseerimine. „Selle seadustamine suures ulatuses ja jõudmine nii tavasigarettidesse kui ka elektroonilisse sigaretti on vaid aja küsimus,“ ütles Hein.

„Lisaks, kui dividenditootlus hakkab lähenema 5,5 või 6 protsendile, on see juba küllaldane surve hinnatõusuks,“ selgitas ta.

Roosaare, kelle portfellis on veel Altria ja Vector Group, lisas, et tema hinnangul on jutud tubakasektori surmast liialdatud. „Tahaks öelda, et ostsin need aktsiad igavese ajahorisondiga, kuid ega tulevikku ette tea,“ märkis investor.

Uued tooted

Tubakasektori ettevõtete raportites tuuakse aga välja, et kuigi sektoril on põnevad ja väljakutsete rohked ajad, üritatakse regulatiivsete muudatustega kohaneda. Näiteks Philip Morris näeb tema sõnul tulevikku eeskätt kuumutatavates, mitte põletavates tubakatoodetes, mis tähendab, et ei teki mürgist suitsu.

Samuti märgitakse, et näiteks Suurbritannias soovitakse sigarettidelt uue põlvkonna toodetele üle minna ka riiklikul tasandil. „Ühendkuningriigi tervishoiuministeeriumi tubakapoliitika raport seab eesmärgiks aastaks 2022 vähendada täiskavanute tubakatarbimist 3 ja noortel 12 protsendi võrra,“ seisab dokumentides.

Strateegiadokumendis on muu hulgas käsitletud suitsuvabade toodete rolli tubakast loobumisel. „Leidub üha selgemaid tõendeid, et e-sigaret on oluliselt vähem tervist ohustav kui tavasigareti suitsetamine ning seetõttu proovib valitsus suunata inimesi tarbima vähem ohtlikumaid nikotiini sisaldavaid tooteid." Ühendkuningriik lisab suitsetamisest loobumise kampaaniatesse ka sõnumeid e-sigarettide suhtelise ohutuse kohta.

Seevastu ei võeta kuumutatavaid sigarette nii leebelt vastu USAs, kus toidu- ja narkootiliste ainete üle järelvalvet teostav amet (FDA) sai veebruaris Senatist palve mitte käsitleda e-toodet võrreldes tavasigarettidega vähem kahjustava tootena. Mitme senaatori hinnangul eeldaks selline käsitlus veel hulka lisauuringuid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. May 2018, 15:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing