Jätkan kasvulainel

05. juuni 2018, 06:00
Tulemuste ootel investor Toomas
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180605/BORS/180609924/AR/0/AR-180609924.jpg
Ainult tellijale

Maist kokkuvõtteid tehes tunnen head meelt, et ka sel kuul õnnestus mul oma portfelli väärtust kasvatada, tõsi, turbulentside tõttu mõnevõrra vähem kui aprillis.

Praegu on minu varad väärt 305 044,60 eurot, mis tähendab võrreldes kuutaguse ajaga 2,13protsendilist kasvu. Tõus on aga kaks korda väiksem kui aprillis, mil minu portfelli väärtus kerkis 4,25 protsendi võrra, pakkudes mulle ühtlasi võimalust rõõmustada rekordtootluse üle alates 2015. aasta oktoobrist.

Minu portfelli peamiseks vedajaks kujunes tehnoloogiasektor ning märkimisväärset turuväärtuse kasvu näitasid lisaks Facebookile, Apple’ile ja Microsoftile veel ka Ryanair ning Statoil. Mustaks lambaks osutusid aga Brasiiliale panustav fond, kes vaevleb poliitilise ebastabiilsuse küüsis, Norra lõhekasvataja Ler¸y Seafood ning Leedu rõivatootja Apranga.

Veri Brasiilia tänavatel

Niisiis oli mais minu portfelli suurim langeja Brasiiliale panustav fond iShares MSCI Brazil Capped, mille turuväärtus kahanes pea 15 protsenti. Möödunud kuu viimastel nädalatel hakkasid minu meilboksi üksteise järel tulema ärevad teated selle kohta, et Brasiilias on põrgu valla pääsenud. Sajad tuhanded veokijuhid blokeerisid protestiks kõrge kütuse hinna vastu suuremad maanteed ning see on põhjustanud miljarditesse eurodesse küündiva kahju ja halvanud riigi majanduse.

Investor Toomas jätkab kasvulainel

Halvatud või täielikult peatatud oli paljude tanklate, tehaste, farmide ja poodide töö. Rääkimata transpordiühendusest nii maal, vees kui ka õhus. Brasiilia lihatööstust esindav Brazilian Animal Protein Association (ABPA) hoiatas, et protestidest tuleneva söödapuuduse tõttu võib elu kaotada ligi miljard kana ja 20 miljonit siga.

Veokijuhte vihastas, et nende kuludest pea poole moodustav diislikütuse hind on aastaga kerkinud ligi 16 protsenti. Nad nõuavad, et riigi osalusega energiahiid Petrobras ei kannaks tooraine hinna tõusu neile üle ning ühtlasi soovitakse aktsiiside langetamist. Samal ajal on just viimane väga oluline riigieelarve aukude lappimiseks.

Ehkki läbirääkimised võimuesindajate ja ametiühingutega on hoos ja juba on märke kriisiolukorra laabumisest, pole rõõmustamiseks üleliia põhjust. Riigi haardes Petrobras on varemgi sotsialistide käe all olnud sunnitud stabiilseid hindu tagama. See tõi loogilise jätkuna kaasa võlakoorma suurenemise ning ettevõttest sai õpikunäide sellest, kuidas kiirelt ja lihtsalt firma väärtus hävitada. 

Veel tuleb Brasiilia puhul vaadata oktoobris toimuvatele presidendivalimistele.

Õitsev tehnoloogiasektor

Brasiiliast tulenevat ebastabiilsust aitab kompenseerida aga tehnoloogiasektor. Kuigi olen korduvalt mõelnud, et ehk on selle osakaal minu portfellis liiga suur ning kriisile mõeldes tuleks seda vähendada, siis mais pean tõdema, et Facebook on minu üks viimase aasta parimaid oste.

Nii teatas Facebook mai algul plaanist siseneda tutvumisteenuste maailma. Praegu domineerib kohtinguotsimise äris võimsalt Match Group. Ibis World on hinnanud tutvumisturu suuruseks ligi 3 miljardit dollarit ning Matchi käes on sellest üle 40 protsendi. Ettevõttele kuulub üle 40 brändi enam kui 190 riigis ning viimase paarikümne aasta jooksul on talle kuuluvad Tinder, Match ja OkCupid suutnud konkurentsile vaatamata oma äri säilitada ning ka hindu tõsta.

Facebooki plaan kukutas Match Groupi aktsiat aga viiendiku võrra, mis on minu jaoks selge märk, et Facebooki võetakse tõsise konkurendina. Mina saan selle üle vaid rõõmustada.

Tehnoloogiasektori edule aitas möödunud nädalal kaasa ka USA president Donald Trump, kehtestades Kanadale ja Mehhikole alumiiniumi- ja terasetollid. See tähendab, et tööstussektori investorid hakkasid oma rahale uut turvasadamat otsima ning seda nähti just tehnoloogias.

Uus nimi

Möödunud kuul tekkis minu portfelli ka üks täiesti uus nimi. Seda küll mitte uue ostu tõttu, vaid sellepärast, et Statoil vahetas nime ning 16. juunil sai temast Equinor. Toona oli nafta hind käinud ära üle 80 dollari piiri, mis on vesi Equinori veskile. Nafta hinna tõus on ka põhjus, miks Equinor oli mais minu portfelli üks suuremaid vedureid.

Kuid naftafirmad mõistavad, et pidu ei saa igavesti kesta, ning see sunnib otsima uusi arengusuundasid. Seni on ettevõte taastuvasse energiasse investeerinud 2,3 miljardi dollari jagu. Kuni 2020 aastani jääb investeeringute maht 500–750 miljoni dollarini aastas ning aastatel 2020–2025 on see 750 miljonit kuni 1,5 miljardit dollarit. 2030. aastaks on plaan suunata 15–20 protsenti kõigist investeeringutest taastuvatesse allikatesse.

Lõviosa investeeringutest on läinud vees hõljuvate tuulikuparkide rajamiseks, mille töötas maailmas esimesena välja just Equinor. Praegu on tuulikupark püsti Ðotimaa vetes, veel suurendati osalust Inglismaa rannikuvetes asuvas tuulikuprojektis ning uusi parke planeeritakse ka USAsse ning Jaapanisse. Lõppenud aastal osteti ka 40protsendine tükk Brasiilia päikeseenergiaettevõttes Scatec Solar.

Niisiis soovitakse nimevahetusega lihtsalt oma uute tegevusaladega lähedasemaks muutuda.

Suured segavad vett

Kuigi Equinoril ning tänu tehnoloogiasektorile tervel minu portfellil läheb praegu hästi, pean pidevalt jälgima oma suurimaid positsioone. Üks selline on lõhekasvataja Ler¸y Seafood, mis alles kuu tagasi minu portfelli rekordilist kasvu vedas.

Mais tulid aga uudised, et lõhe hind on taas alanema hakanud ning vähenenud on ka eksport Hiinasse. See põhjustas aktsia hinna pea 10protsendilise languse. Tõsi, olen sarnast arengut sama ettevõtte puhul ka varem tähendanud ning seepärast üleliia ei muretse. Küll aga mõtlen üha rohkem selle peale, kas tehnoloogiasektoris võib muusika ühel hetkel vaikida. Ehk oleks mõistlik see risk arvesse võtta? Sel kuul lisandub minu portfelli aga kindlasti veel Tallinna Sadam, see peaks aitama riske geograafilisel pinnal vähemalt hajutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2018, 15:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing