Pille Ivask • 19. juuni 2018 kell 7:55

Kaubanduspinged pigistavad Aasia börse

Investor Hiinas  Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA

Aasia börsid reageerisid kaubanduspingetele oodatult langusega, kusjuures Hiina börs vajus sügavale miinusesse, vahendab MarketWatch.

USA president Donald Trump on ähvardanud, et kui Hiina peaks vastama USA tollidele omakorda vastutollidega, on USA valmis laiendama tollidega maksustavate toodete ampluaad veelgi. Trump käskis administratsioonil koostada nimekiri Hiina importtoodetest, mille aastakäive on 200 miljardit dollarit ning ähvardas neile kehtestada 10% tollimaksu juhul, kui Hiina tõesti rakendab vastutolle 50 miljardi dollari väärtuses USA kaupadele.

Börsid miinuses

Jaapani jeen, mida investorid on pidanud heaks rahapaigutuskohaks, kui poliitikamaailmas olukord pingeliseks kipub minema, tõusis. Jaapani peamine börsiindeks Nikkei on maandunud 1,7% miinuses. Eriti kukkusid eksportivate ettevõtete aktsiad, näiteks langes Komatsu aktsia 2,48% ja Honda 1,55%.

Hiina börsidel oli eile puhkepäev ning täna avanes börs kohe suures miinuses. Shanghai Composite alustas päeva 2,2% langusega ning nüüdseks on see süvenenud 3,78%ni. Sealjuures on indeks kukkunud viimased kolm kauplemissessiooni järjest, kusjuures nädala kokkuvõttes on indeks miinuses juba neli nädalat.

Shenzhen Composite kukkus kohe 2% ning nüüdseks on vajunud juba 5,77%.

Eriti valusalt on tabanud kaubandussõda Apple’ile tehnikavidinate tootjaid. Ja seda hoolimata sellest, et USA jätaks sanktsioonide alt iPhone’i osade tootjad välja. Näiteks on iPhone’idele kaamerate tootja Cowell Holdings pea 11% ning nutitelefonidele objektiive tootev Sunny Optical 5,49% miinuses.

USA aktsiate futuurid on näidanud samuti langust. Dow Jonesi futuurid on miinuses 374 punktiga, S&P 500 e-mini futuurid on omakorda 1,26% punases.

Kaubandussõja hõng

Industrial Securitise strateeg Zhang Yidong ütles Hiina börsidel toimuva kohta, et "tegu on pimeda ajaga”, vahendab Reuters.

Oxford Economicsi Aasia majanduse ekspert Louis Kuijs märkis CNBC-le antud intervjuus, et Hiina ja USA vaheline suhtlus on võtnud mõõtmed, kus üks teeb ja teine vastab kohe samaga. “See toob kaubandussõja lähemale,” kommenteeris ta. Ta lisas, et Trumpi administratsioon kipub mõtlema, et saab Hiinat tariifide abil kontrollida. Samas ei mõelda sellele, et Hiina ei taha end nõrgana näidata ja vastab samaga, arutles ta.

“Sellised ähvardused mõistagi mõjutavad börse. Samas pole kumbki mingeid tariife veel kehtestanud, seega on raske öelda, kas tegu ikka on kaubandussõjaga. Pigem oleks see justkui rahandussõda,” arutles American Enterprise Institute’i Aasia piirkonna ökonomist Derek Scissors CNBC saates “Street Signs”.

JPMorgan Assett Managementi strateeg Hannah Anderson tõdes, et kuivõrd kaubandussõjaga seotud väljaütlemisi tuleb väga sageli, tekib investoritel nende suhtes teatud mõttes immuunsus. Nüüd jääbki üle oodata, kas ähvardused ka teoks saavad, ning jälgida siis turgude reaktsiooni, ütles ta.

Hetkel kuum