Mait Kraun • 21. november 2018 kell 8:43
Fedi juht Jerome Powell (esiplaanil) ja USA president Donald Trump.  Foto: EPA

Trump survestab Föderaalreservi

Kuna aktsiaturud on viimasel ajal tublisti langenud, siis soovib USA president Donald Trump, et Föderaalreserv alandaks intressimäärasid. See võib olla aga soovmõtlemine, vahendab MarketWatch.

USA majanduskasv peaks 2018. aastal ulatuma 3 protsendini – viimati juhtus see 13 aastat tagasi. Töötuse määr on langenud 48 aasta madalaima tasemeni. Föderaalreserv on tugeva majanduse keskkonnas ka varem intresse kärpinud – tõsi küll, seda on tehtud ajutiselt. Nii heas majandusseisus pole seda aga tehtud.

Trump ütles eile ajakirjanikele, et osalt saab aktsiaturgude languses süüdistada Föderaalreservi. Ta on Fedi poliitikat kritiseerinud juba mitu kuud järjest.

„Ma tahaks, et Fed intressimäärasid langetaks. Ma arvan, et need on liiga kõrged. Fed on suurem probleem kui teised asjad,“ rääkis Trump.

Keskpank on tänavu intresse tõstnud kolmel korral ning detsembris plaanitakse intresse veelgi kergitada. Föderaalreserv tahab tagada, et tugev USA majandus ning kitsas tööturg ei pane hindu ning palku väga kiiresti kasvama, mis võib inflatsiooni kontrolli alt välja viia.

Baasintressimäär on praegu 2–2,25 protsendi juures, mis on ajaloolisi tasemeid vaadates jätkuvalt väga madal. Eelmise majandustõusu ajal (2001–2007) jõudis Fed tõsta intressid 5,25 protsendini.

Hetkel kuum