Anu Lill • 19 jaanuar 2019

Vesa Puttonen: rikastumine ei ole raketiteadus

Rahandus ei ole tegelikult raketiteadus – tuleb kõigepealt teenida, säästa, investeerida ja lõpuks teeb liitintress rikkaks, rääkis Soome üks tuntuimaid investeerimiseksperte Vesa Puttonen.

Kui tahad teenida investeeringutelt suuremat tulu, tuleb raha viia aktsiaturgudele, leiab Vesa Puttonen.  Foto: Tanel Meos

Puttonen kirjeldas investor Toomase konverentsil oma investoriks kujunemise teed kui õppetundi, kuidas ei tohi investeerimisega tegeleda. Ärikooli õppima asudes oli tema kindel plaan saada edukaks ärimeheks ja miljonäriks.

"Ja see pidi juhtuma üsna pea, sest niisugune plaan oli minu peas selgeks mõeldud. Ostsin Mancon OY aktsiaid, mis oli siis ainus avalikult kaubeldav ettevõte. Olin täiesti veendunud, et analüütikud hindavad seda firmat valesti ja panustasin kogu oma raha sellesse ettevõttesse, kuna minu arvutuste kohaselt pidi investeering kahekordistuma. Muidugi võtsin ka õppelaenu, et investeeringut suurendada. Paraku firma pankrotistus kaks aastat hiljem," rääkis Puttonen laupäeval investor Toomase konverentsil.

Ole tagasihoidlik

Puttoneni õppetund oma esimesest investeeringust oli see, et liigne enesekindlus ei tasu ära, vaid tuleks olla hoopis tagasihoidlik. Edaspidi pühendus ta õppimisele, luges raamatuid investeerimise ja majanduse kohta. Rahandus ei ole tegelikult raketiteadus, arvab Puttonen. Tuleb kõigepealt teenida, säästa, investeerida ja liitintress teeb lõpuks rikkaks. Mida rohkem töötab raha investor jaoks, seda vähem peab inimene töötama.

Puttonen tõi esile, et kõige olulisemad asjad vara kasvatamisel on liitintress ja hajutamine. Kui investeerimine tundub mugav ja ohutu, siis suurt ei teeni, näiteks hoiustades. Et teenida investeeringutelt suuremat tulu, tuleb raha viia aktsiaturgudele.

Mida pidada investeerimisel silmas?

Puttoneni hinnangul peaksid investorid keskenduma ainult nendele asjadele, mis on nende kontrolli all. Inimene saab kontrollida riski, kulu, ajakava, enda käitumist, aga mitte turgude liikumist ja tootlust. Aga inimesed teevad vastupidist, näeb Puttonen tüüpilist investorkäitumist. Soome andmebaasi põhjal tehtud uuringust selgub, et parimate tulemustega investorid on 60+ vanuses naised, kuna nad ei kauple tihti, vaid pigem ostavad-hoiavad. Kõige viletsamate tulemustega olid mehed vanuses 20–40 aastat, kes pidevalt ostavad-müüvad ja kauplemiskulu sööb nende tootlust.

Foto: Tanel Meos

Vesa Puttonen soovitab mitte kuulata analüütikute ennustusi, mida meedias avaldatakse, kuna ka parimad neist suudavad täppi panna vaid 40% ulatuses, samas kui kulli ja kirja viskamisel on kummagi poole saamise võimalus 50%.

Neli viga, mida vältida

Puttonen rääkis konverentsil kogunenud kuulajaskonnale, et on oma investeerimisajaloo jooksul teinud ära kõikvõimalikud vead ja on nüüdseks need kirja pannud, et teised saaksid neist õppida. Näitena tõi ta neist mõningad välja:

a) ebarealistlikud kasumiootused – näiteks firmade hea maine võib meid panna ootama supertootlust, aga tegelikkuses on selle aktsia ostuhetkel maine juba sisse kirjutatud ja tootlust seega enam suurt ei saabu;

b) arvamus, et riigi majanduskasvu ja selle riigi ettevõtete aktsiatootlus liiguvad samas suunas. Kõik teavad, et Hiina majandus kasvab kiiresti, kuid kas Hiina ettevõtted on seetõttu head investeeringud? Uuring näitab, et SKP ja aktsiaturu tootlus on hoopis negatiivses korrelatsioonis;

c) liiga suured tehingukulud. Näiteks on liiga paljud inimesed investeerinud pankade hallatavatesse fondidesse, samas kui lihtsalt indeksifondi investeerimine oleks hoopis tulusam, kuna seal ei ole haldustasusid. Ka on pankade investeerimistooted tihti tavainvestorile liiga keerulised. Investeerida pole mõtet sellesse, millest aru ei saa. Ka võimendusega ETFid ei sobi tavainvestorile, kuna pikaajalises perspektiivis on nende tootlus tugevalt negatiivne. Liigne võimendus on liigne risk;

d) ära investeeri sõbra firmasse! Väga suur risk jääda ilma nii sõbrast kui ka rahast on investeerida sõprade alustatud ettevõtetesse.

Hetkel kuum