investor Toomas • 2. veebruar 2015 kell 12:31

Investor Toomas: Eesti sai Filipiinidelt lüüa

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Ehkki eurodes mõõdetult läheb jaanuarikuu parima aktsiaturu mõtteline kuldmedal enam kui 16% rallinud Filipiinide börsile, ei pea oma investeeringuid häbenema ka läinud kuul Tallinna börsile panustanud investor, arvab Äripäeva loodud investor Toomas.

Kuidas saan investeerida jaanuarikuu parimatele ja halvimatele börsidele?

Kõige lihtsam ja ilmselt ka soodsaim viis meie jaoks eksootilistele turgudele investeerida on teha seda läbi börsil kaubeldavate fondide ehk ETFide.

Filipiinid – iShares MSCI Philippines ETF (EPHE).

Tai – iShares MSCI Thailand Capped ETF (THD).

India puhul on valik suurem, kuna ka börs on suurem ja likviidsem. Sinna investeerimiseks võiksid sobida EPI, INDY, PIN.

Aafrika turud on avastamise faasis ning instrumentide valik on piiratud, kuid Nigeeria puhul leidub ETF nimega Global X MSCI Nigeria (NGE).

Kreeka – Global X FTSE Greece 20 ETF (GREK).

Küprose puhul ei leidnud ühtegi börsil kaubeldavat fondi taolist instrumenti.

Kõik ülalpool mainitud instrumendid on panga vahendusel kaubeldavad.

Allikas: LHV vanemmaakler Ragnar Plees

Möödunud kuu kolme parima börsi seast leiab lisaks Filipiinidele ka India ja Tai börsid. Viimased rallisid vastavalt 15,7% ja 14,2%. Põhjus lihtne - kõik riigid on suured naftaimportijad ja võidavad kukkunud toormehindadelt, kuna tarbijate ostujõud kasvab mühinal.

See kõik on mõistagi muusika tarbimissektori ettevõtete jaoks. Filipiinidel moodustab antud sektor kogu majandusest 75%. Lisaks sellele on riigi presidendil Benigno S. C. Aquino III õnnestunud suurendada maksude laekumist ja ohjeldada korruptsiooni. Sealsel börsil on ette näidata aga veel üks rekord. Nimelt on see Bloombergi koondatud pea saja maailma aktsiaindeksi seas ainus turg, mis on alates 2009. aastast järjepidevalt tõusnud.

Läinud aastal tõusis sealne börs 23% ja välisinvestorid usaldasid kohalikesse ettevõtetesse 1,26 miljardit dollarit. Osa analüütikuid usub, et tänavu kerkib pealinna Manila börs 16% ja ettevõtete kasumid kasvavad 20%. Valitsus ootab regioonile 7% majanduskasvu. Olen puht mõttemänguna India, Filipiinide ja Tai aktsiaturgudele investeerimisideed isegi mõttes veeretanud, kuid varasem tootlus ja suured ootused on kruvinud sealsete börsifirmade hinnatasemed praegu juba üsna krõbedaks.

Tallinn - Baltikumi parim

Nuriseda pole aga põhjust ka Eesti kohalikel börsiinvestoritel. Tallinna börs kerkis läinud kuul punktipealt 8% ja saavutas sellega maailma turgude seas 20. koha. Seda on küll protsendijagu vähem, kui on ette näidata Helsingi ja Kopenhaageni börsidel, ning jääb veidi alla ka Stockholmile, ent see-eest lööb protsendiga Oslo börsi. Riia ja Vilnius jäävad maailma börside pingerivis vastavalt 2% ja 2,6% tõusuga suisa esisaja tagumisse poolde.

Tallinna börsil vedas teiste seas tõusu kasiinofirma Olympic Entertainment Group, mis teatas Malta turule sisenemisest. Minu kontol kasvas omal ajal soetatud 5000 aktsia väärtus kuuga 5,88%. Head minekut näitasid kodubörsil teiste seas veel ka Tallinki ja Tallinna Vee aktsiad, kuid neis ettevõtetes mul osalust pole.

Halvim börs Ateenast

Ka kogu maailma lõikes oli jaanuar investorite jaoks ääretult positiivne kuu, sest Bloombergi koondatud 93 aktsiaindeksi seas oli vaid 12 langejat. Investorid tervitasid Euroopa Keskpanga otsust käivitada massiline võlakirjade tugiostuprogramm ja vähemalt seni pole tuju suutnud rikkuda ka Euroopas ja USAs hoo sisse saanud ettevõtete majandustulemuste hooaeg.

Kõige valulisema kukkumise tegi läinud kuul Ateena börs, mille 12,6% sügavuse miinusega tervitasid investorid Kreeka uut peaministrit Alexis Tsiprast, kelle juhitav vasakäärmuslik Syriza partei napsas parlamendivalimistel 36,3% häältesaagiga võidu. Selles tajusid investorid ohtu nii riigi sisemajandusele kui euroala stabiilsusele.

Suuremat lugu ei pidanud investorid läinud kuul ka Nigeeria ja Küprose börsidest, mis vajusid vastavalt 11,3% ja 9,3%.

Hetkel kuum