Fredy-Edwin Esse • 1. juuli 2015 kell 5:00

Investor Toomas: külmad ilmad, lämmatavad turud

President Nicolas Maduro juhitava Venezuela riigi börs oli juunis maailma parim  Foto: EPA

Eilsega sai juuni läbi ja kui ma lõpuks numbrid ja tootlused kokku lõin, siis mind valdas täitsa must masendus. Ilmselt paremat näidet ütlusele „müü mais ja mine ära” on raske leida.

Investorid oleks tõepoolest pidanud mais aktsiad ära müüma ja esimese lennukiga mõnele arengumaale lendama, sest arenenud riikide turgudest oli vaid paar mõõdukalt plussis. Maailma riikide peamised aktsiaindeksid kukkusid keskmiselt 3,14% juunis. Suurim kukkuja oli aga Hiina, kes röövis suure osa tähelepanust. 

Kaua räägiti, kuidas Hiina aktsiad enam ei tõuse. Aga need siiski tõusid. Keskpank lõdvendas enda poliitikat, raha muutus kergemini kättesaadavaks ja kohalik peamine Shanghai koondindeks rallis edasi. 12. juunil tõusis see kõrgeimale tasemele pärast finantskriisi.

Selle on järgnenud aga väga masendav langus, mis on pühkinud 12. juunil saavutatud tipust enam kui viiendiku ja viinud nii Shanghai kui ka Hongkongi börsi karuturule. Enam ei paista aitavat isegi keskpanga sammud, kes alandas läinud nädalavahetusel baasintressimäära, kuid indeksid kukkusid ikka üle 3%. Vaid eile toimus imepärane üle 5% tõus, mis aitas kaotusi veidigi tasa teha.

Vaadates tulevikku, siis paljud investorid on Hiinas endiselt ärevil ning muutunud ettevaatlikuks. Keskpanga ebaõnnestunud katse börsi toetada on murettekitav märk ja keskvalitsuse efektiivsus turgude suunamisel saab olema võtmetähtsusega.

Kodulinnas Tallinnas kukkus börs 2% juunis, mis kõike arvesse võttes polegi väga hull tulemus. Tegin isegi väikse investeeringu Tallinna Veesse juunis, aga kirjutan sellest pikemalt ilmselt esmaspäeval ilmuvas lehes. Kuu suurimate sündmustena tasub välja tuua Tallinna Vee allajäämise halduskohtus tariifivaidluse küsimuses ning veidi närvikõdi pakkus ka Ekspress Grupi ja börsi vaheline vaidlus, kas Hans H. Luige tehingud olid reeglitega vastuolus või mitte.

Aktsia on kindlam kui raha

Esmapilgul võib olla raske aru saada, miks Venezuela börs oli juunis parim, sest riik on pankroti äärel, nende välisvaluuta reservid on kukkunud rekordmadalale ja nafta hind on aastaga kukkunud ligi poole võrra. Bloombergi küsitletud kauplejad ütlevad, et Venezuela riigi pankroti keskmine tõenäosus järgmise aasta jooksul on 52%, mis on maailma riikide seas kõrgeim tõenäosus. 

Millest siis aktsiaturu tõus? Bank of America hinnangu kohaselt on Venezuela aastane inflatsioon praegu umbes 108% ja inimesed lihtsalt viimses lootuses midagigi mõtetuks muutuva paberi eest saada hakanud kokku ostma aktsiaid. Selle tulemusel rallis riigi börs mai lõpus nädalaga 73%!

Saab näha, milliseks juuli kujuneb. Tulemuste hooaeg läheb juba lahti nädala pärast 8. juulil Alcoaga ja see saab olema üks suurimaid mõjutajaid.

Maailma parimad börsid juunikuus  Foto: Äripäev
Maailma halvimad börsid juunikuus  Foto: Äripäev
Hetkel kuum