investor Toomas • 18. august 2015 kell 12:15

Investor Toomas: neli küsimust algajale investorile

Enne investeerimist tasub end aktsaturgudel toimuvast kurssi viia.   Foto: EPA

Lugesin suve hakul artiklinupukest neljast küsimusest, mida võiks iga investor endale enne esimest tehingut esitada. Kuna teema on taas päevakorral, siis ehk aitavad need kellelgi otsustava esimese sammu teha.

Nädalavahetusel toimunud Arvamusfestivalil anti algajatele investoritele väga häid soovitusi, kuidas oma raha juba täna kasvama panna. Usun, et järgnevad küsimused aitavad selle tegemisele kaasa.

Esiteks, millised on sinu eesmärgid? Soovitan panna suured eesmärgid paberile kirja ja jätta need oma lauanurgale pikkadeks aastateks. See annab silme ette üliolulise sihtmärgi ja aitab püsida valitud teel ka siis, kui fookus hakkab kaduma. Ning uskuge mind, seda tuleb aastate jooksul korduvalt ette. Minu eesmärk on garanteerida endale mõnus pensionipõlv ja selle nimel olen valmis aastakümneid tegutsema.

Teiseks, mis numbrid on kirjas sinu ID-kaardil? Vanus annab kõige parema pildi sellest, milliseid riske tasub võtta ja mida oma portfelli kaasata. Kui 23aastane tudeng võib julgelt panustada ka kasvuaktsiatele, siis 60aastane pensionieelik peaks kindlasti kaaluma fonde või stabiilseid dividendiaktsiad.

Kolmandaks, missugune on su ajakava? Arvesta välja, kui mitu minutit päevas saad näpistada aktsiate, võlakirjade, ETFide ja suhtarvude maailma sukeldumiseks. Vastavalt sellele on võimalik valida ka sobivaimaid instrumente. Kaasa plaani pere, töö, kodu, hobid ning sõbrad. Juhul kui avastad, et investeeringutega tegelemiseks jääb palju aega, siis saab aktsiatele teha põhjaliku analüüsi, mis muidugi suurendab investeeringu õnnestumise tõenäosust.

Neljandaks, millised tasud investeeringuga kaasnevad? Siin tuleb kõrvutada tehinguliikide ja pankade tasusid. Kui sul on 1000 eurot ja tahaksid omada aktsiaid, siis oleks mõistlik piirduda umbes kahe firmaga. Kuigi hajutamine on investeerimise puhul ülioluline märksõna, tuleb siiski vaadata, et teenustasud tulu ära ei sööks.

Minulgi ebaõnnestumisi

On paratamatu, et elu muutub ja sellega koos ka vastused nimetatud küsimustele. Mina oleksin enne oma esimest tehingut ääretult tänulik olnud, kui mõni sõber oleks neid küsimusi mulle esitanud. Kuigi mööda külge maha ei jookse neile vastamine ka praegu.

Lisan neile nõuannetele ka mõned enda poolt. Olen juba ennegi rõhutanud, et investor peaks pilgu hoidma horisondil ning jääma endale kindlaks ka raskeimatel hetkedel. Ebaõnnestumisi tuleb ette absoluutselt iga investori teel. Ka mina tegin omal ajal üsna kehva tehingu Bally Total Fitnessi aktsiatega. See oli mulle paras õppetund, millistest ettevõtetest tuleb kaarega mööda käia.

Teiseks soovitan mängida virtuaalkontodega. Mina ise seda küll ei teinud, kuid alustaval investoril tasuks julgelt võtta lahti LHV lehekülg ja seal kätt proovida. See annab juurde julgust ja enesekindlust astuda esimene samm.

Hetkel kuum