investor Toomas • 28. september 2015 kell 11:24

Investor Toomas: kuld kui hüsteerikut rahustav tablett

Investeerimiskuld poes.  Foto: EPA

Jutud rahandusmaailma lõpust on nüüd vaibunud ning kulla hind järsult langenud. See toob aga küsimuse, kas väärismetalli hind võib veel allapoole libiseda või tasub panustada selle tõusule?

Kulla hind on 2011. aasta 1900 dollari tipust kukkunud tänaseks 1150 dollari lähedale ehk 40 protsenti. Paari aastaga on langus olnud väga suur ja kuld oli ka investeerimismaailma üks soosikuid. Kas see tähendab, et investoritel tasub loota kulla hinnale sarnast taastumist nagu naftale?

Väljavaade nõrk

Kulda on peetud kaitseks inflatsiooni vastu. Alles hiljuti rääkisid mitmed eksperdid, et maailma rahandus seisab USA rahatrükkimise tõttu savijalakestel ning kohe-kohe saabub hüperinflatsioon, mis hävitab dollari ja tõmbab endaga kaasa kogu maailmamajanduse.

Tõsi, sellist ulatuslikku „rahanduse eksperimenti“ pole varem maailma ajaloos tehtud, kuid vaatamata sellele ei tasu unustada üht olulist asja. Nimelt pole dollar millegagi tagatud ja seetõttu ei saaks hüperinflatsioon tekkida sellisel kujul, nagu see oli näiteks Weimari vabariigis. Sellest ajast on ka juhtum, kus vana naine vedas käruga Saksa marga pakke, et poest leiba osta. Korra keeras ta selja ja kui uuesti vaatas, oli käru ära varastatud, kuid margad alles.

Dollari väärtus teiste valuutade vastu rahatrükkimisega nõrgenes, kuid mitte nii palju, et seda oleks võinud pidada hüperinflatsiooniks.

Royal Bank of Scotland kirjutas hiljuti analüüsis, et keskpankade kvantitatiivne leevendamine (QE) pole inflatsiooni toonud ning langevate toorainete hindade tõttu on maailmas inflatsioon hoopis langemas. Panga teatel väheneb seetõttu kulla roll inflatsiooni kaitsena ja seega ka nõudlus väärismetalli järele.

Uus paradigma

Kuld hakkas särama ajal, mil maailmamajanduse päästmiseks pandi rahatrükid tööle ja lasti intressid rekordmadalale. Nii tegid näiteks USA, Jaapani ja Briti keskpank. Investorid olid teadmatuses, sest nii mahukat leevendamist pole keskpangad teinud. Ja kui inimesed on teadmatuses, võib ka hirm naha vahele pugeda. Seetõttu arvati, et kuld on ainuke, mis sellises olukorras päästab - ja see lõi paradigma.

Kuid nüüd hakkab rekordmadalate intressimäärade aeg läbi saama, sest sellest on andnud märku USA keskpank Föderaalreserv, kes tahaks hakata intressimäärasid tõstma. Seda küll ei juhtunud keskpanga selle kuu kohtumisel, aga see võib lähikuudel tulla. See omakorda tähendab aga halba kulla hinnale, sest maailma suurim majandus viib oma rahandust tagasi normaalkursile.

Mina isiklikult pole kulda väga pooldanud, sest see tundub nagu ainuke tablett hüsteerikutele. Alati, kui midagi halba majanduses juhtub või kuskil kerkib kriisikolle, hakkavad kullapõrnikad väärismetalli soovitama, justkui oleks tegu kindla peale minekuga. Paraku on kulla hinna järsk langus näidanud vastupidist.

Hetkel kuum