investor Toomas • 22. oktoober 2015 kell 14:15

Investor Toomas: Draghi mängib korralikult närvidega

Euroopa Keskpanga president Mario Draghi  Foto: EPA

Kuigi Euroopa Keskpanga (EKP) president Mario Draghi lubas vajadusel selle aasta lõpus uusi stiimuleid rakendada, siis jäävad regiooni aktsiad tõenäoliselt veel mõneks ajaks vinduma.

Nimelt jättis EKP intressimäärad täna rekordmadalale ega andnud otseseid signaale ka 1,1 triljoni eurose võlakirjade tugiostu programmi laiendamiseks. Vajadusel lubati lisameetmed võtta kasutusele detsembris.

Lootsin minagi buumist osa saada

Oktoobri viimastel päevadel võime tõdeda, et keskpanga rahapoliitika lõdvendamine pole investoritele tulemust andnud. Euroopa aktsiad on aasta algusega pea samal tasemel, inflatsioon endiselt olematu ning üldine ebakindlus suur. Kuigi Draghi on teist meelt ja kiidab laenukulude alanemist, siis pole see investorite kindlustunde parandamiseks piisav. Ökonomistide kinnitusel on keskpangalt uut tõuget tarvis juba enne aasta lõppu.

Läksin minagi varakevadel eufooriaga kaasa ning ostsin Frankfurdi börsilt 10 000 euro eest Euroopa ettevõtete käekäiku järgiva aktsiafondi (ETF) osakuid. Selle investeeringuga ma praegu just uhkustada ei saa. Kui märtsi alguses oli osaku soetushind 39,53 eurot, siis täna maksab see 36,44 eurot. Tänavuse Euroopa börsiralli tipu ajal aprillis käis hind korraks peaaegu 42 eurol, kuid on sealt alates alla tulnud.

Lootused on purunenud tuhandetel minusugustel investoritel, kes panustasid laiaulatuslikust võlakirjade ostuprogrammist tekkivale börsirallile. Euroopa peamine börsiindeks on viimastel kuudel langenud ja nüüd on analüütikud tublisti alandanud ka Stoxx Europe 600 indeksisse kuuluvate ettevõtete prognoose. Nende hinnangul peaksid kasumid tänavu kasvama keskmiselt 2,8%. Langus on suur, sest augusti alguses enne Hiinast vallandunud börsipaanikat prognoositi kasvuks 6,5%.

Euroopa aktsiate ETF  Foto: Miguel Alvarez

Eksportööridest hoidsin õnneks eemale

Samas ütlen julgelt välja, et ETFi ostu ma ei kahetse. Pikas perspektiivis muudab see mu peamiselt üksikaktsiatest koosneva portfelli riskitaset paremaks ja pakub ka stabiilset dividenditulu. Nii või naa polnud mu eesmärk minna püüdma kiiret tõusu, vaid pigem vaadata, mida Draghi plaan endaga täpselt kaasa toob. Tänaseks pole rahajõed voolama hakanud, aga lootust ma ei kaota.

Selle üle on küll hea meel, et varakevadine joovastus mu pead päris segi ei ajanud. Aprilli keskpaigas olin veidi mures, et ma kohe aasta alguses mõne Euroopa suure eksportööri aktsiatesse ei panustanud. Lubati neile ju kõrget lendu ja minagi nägin, kuidas mu sõprade portfellid imelisi tõuse tegid.

Täna võin oma alalhoidlikkuse üle muidugi rõõmustada. Nii Saksa autotootjate kui ka tööstusfirmade aktsiad on börsil korralikult kukkunud. Eks Hiinast vallandunud börsipaanika ja Volkswageni skandaal on teinud oma töö. Samas võib praegune madalseis pakkuda küllaltki head ostukohta. Seda muidugi juhul, kui jagub usku, et EKP edasine tegevus börsidele lõpuks ka hoo sisse lükkab.

Hetkel kuum