• Jaga lugu:

  Täna tegin enda elu parima investeeringu – tehke järele!

  Vene väed on võtnud sihikule Ukraina haiglad ja lasteaiad. Venelaste inimsusevastastest sõjakuritegudest laekub iga päevaga üha rohkem tõendeid.Foto: Oleksii Kovalov, SIPA/Scanpix

  Astusin täna enda 20 aasta pikkuse investeerimiseksperimendi jooksul pretsedenditu sammu ja esimest korda tegin investeeringu, millelt ma ei oota rahalist tootlust. Toetasin 1000 euroga Ukraina relvavägesid.

  Ometi pean seda juba ette enda elu parimaks investeeringuks. Ajal, mil Venemaa liider Vladimir Putin on võtnud Ukrainas sihtmärgiks lasteaiad ja haiglad ning Vene vägede sõjakuritegudel ei näi lõppu, on igasugune abi genotsiidi lõpetamiseks ühtviisi nii parim investeering kui kindlustus.
  Paljud investeerimiskogukonna liikmed on juba mitu päeva avaldanud toetust Ukrainale ja avalikult ning uhkusega jaganud kontoväljavõtteid heategudest. Kutsun üles tegema seda sama! Mitte ükski summa ei ole Ukraina toetuseks liiga väike. Tänasel päeval ei tea ma paremat investeeringut, kui annetada Ukrainale, kes oma inimeste elu hinnaga kaitseb Putini agressiooni tõrjudes ka meie vabadust.
  Slava Ukraini!
  Annetasin Ukraina sõjameestele ja põgenikele. Jah, turgude kohta öeldakse, et turud on küünilised. Igast kriisist ja igast sõjast on võimalik võita. Osta siis, kui veri tänaval, on üks enim kuuldud õpetussõnu investoritele.
  Nüüd on see sõda Euroopa südames, ohustamas meie kõigi julgeolekut ja vabadusi, mida oleme hakanud iseenesestmõistetavaks pidama. Seda tahab Venemaa Ukrainalt võtta ja vaevalt Putini impeeriumi isu sellega piirdub. Laupäeval seisime õlg õla kõrval Vabaduse väljakul Ukrainale skandeerides – Slava Ukraini! Hea meel on Eesti inimestest ja ettevõtetest. Olgu ka minu pisku abiks.
  Toetasin täna Ukraina vägesid võitluses Vene okupantide vastu. Kande tegin enda LHV kontolt – pank teatas hiljuti, et võimaldab Ukrainasse tasuta makseid. Foto: Kuvatõmmis
  Kiiret võidukat sõda pole Putin saanud. Tuhanded Vene sõdurid on Ukraina poole teateil juba hukkunud, enam kui 368 000 ukrainlast on ÜRO andmeil sõja jalust kodudest lahkunud ja teel teadmatusse. See number kasvab. Putini üleskutsele Ukraina armeele relvad oma valitsuse vastu suunata vastavad ukrainlased sõnadega, mis trükimusta ei kannata.

  Kuidas toetada Ukraina relvavägesid?

  Ukraina keskpank avas relvajõudude toetamiseks annetusfondi

  Täpsemat infot ülekande detailide kohta erinevates valuutades leiab SIIT!

  Lisaks sellele, on võimalik Ukrainat toetada mitmete kodanikualgatuste kaudu, näiteks leiab infot veebilehelt www.ukrainaheaks.ee ja https://redcross.ee/anneta/ukraina/

  Ka Euroopa lõhestatusele panust tehes on Putin eksinud – isegi Ungari peaminister Viktor Orban, kes on Putiniga sõbrasuhteid hoidnud ja pigem Euroopa Liitu materdanud, teatas, et ei ole vastu ühelegi ELi ühisele sammule Venemaa agressiooni peatamiseks. „Praegu on vaja kokku hoida. See on sõda,“ ütles Orban.
  Täieliku kannapöörde on oma poliitikas teinud Saksamaa valitsus, mis on heitnud kõrvale illusioonid Venemaa suhtes, külmutanud Nordstream 2 gaasijuhtme ning loobunud oma majandushuvide hinnaga vastuseisust Venemaa juurdepääsu piiramisele pankadevahelise sõnumiedastussüsteemile SWIFT, mille vahendusel toimuvad rahvusvahelised maksed.
  Kõrvale on heidetud ka aastakümneid püsinud põhimõte, et kriisikoldesse relvi ei tarnita. Koos Hollandi, Belgia, Prantsusmaa, Suurbritannia ja teiste riikidega tarnib Saksamaa Ukrainale relvi oma riigi kaitseks ega blokeeri enam ka Eestil Saksa päritolu relvastuse saatmist Ukrainasse. Saksamaa kantsler Olaf Scholz põhjendas: „Muu vastus Putini agressioonile ei olnud võimalik.“ Lisaks teatas Saksamaa, et tõstab kaitsekulud enam kui 2%-le SKPst ja on valmis selleks ka laenu võtma. „See on investeering vabadusse,“ pareeris rahandusminister Christian Lindner juba eos võimalikud nurinad eelarvedistsipliini aadressil.
  Sanktsioonidel on hind meile kõigile
  Ka Itaalia, millele on väga suure sõltuvuse tõttu Venemaa gaasist majanduslikult palju kaotada, on valmis kahju kandma ja seda hinda maksma. Nii sündis kokkulepe osa Venemaa pankade SWIFTist välja lülitamiseks. SWIFTile juurdepääsu tõkestamisega lõigatakse ära hulga kaupade import ja halvatakse eksport. Kurat on muidugi detailides. Sõltub, millised pangad on nimekirjas.
  Veelgi mõjusam oli otsus piirata Venemaa keskpanga võimalusi kasutada riigi valuutareserve ehk Putini 630 miljardi dollari suurust sõjakassat. See võtab rublalt toe. Nädalavahetusel tuli juba uudiseid, kuidas venemaalased kiirustasid kontodelt raha välja võtma, et vähemalt söögiraha oleks olemas. Venemaa keskpank omalt poolt astus samme avalikkuse rahustamiseks ning teatas pankadele täiendavatest tugimeetmetest.
  Sanktsioonidel on kõrge hind mitte üksi Venemaa jaoks. Kui Venemaa ekspordivõimalusi kärbitakse, ei ole vaja kuigi elavat kujutlusvõimet, mida see võib tähendada teravilja, mitmete oluliste metallide ja kütuste hindadele. See annab veelgi hoogu inflatsioonile, millega läänemaailm on juba praegu kimpus. Kiire hinnatõusu tempo õõnestab ostujõudu ja kindlustunnet ja ettevõtete kasumeid. Ja raskendab keskpankade ülesannet pandeemiakriisi järel rahapoliitikat normaliseerida.
  Oht on, et majandus võib kõige toimuva koosmõjus järsult jahtuda. Euroopa Keskpanga peaökonomisti hinnangul kahaneks euroala SKP Ukraina kriisi mõjul kõige mustema stsenaariumi korral kuni ühe protsendi võrra, aga see on esialgne kiirhinnang. Euroopa Keskpanga järgmisel kohtumisel märtsis on lubatud konkreetsemat teavet. See saab olema turgudele kindlasti üks olulisemaid küsimusi, mida nii USA Föderaalreserv kui ka Euroopa Keskpank nüüd uues olukorras ette võtavad.
  Ebakindlus turgudel jätkub
  Turud on seni olnud väga optimistlikud – suure kukkumise järel sõja vallandudes olid börsid reedel jälle tõusul. Tunti kergendust, et lääneriikide sanktsioonid osutusid kardetust leebemaks ja oli lootust rahukõnelusteks. Brenti nafta hind, mis neljapäeval rallis juba enam kui 105 dollarile barrelist, langes 100 dollari piiri alla tagasi. Kuid sõjamasinat, kui see juba rammib, on raske peatada. Venemaa pole muutnud ei oma sõgedaid nõudmisi ega retoorikat Ukraina „natsidest“ ja „provokatsioonidest“. Vene väed tungisid edasi, Ukraina nafta- ja gaasirajatised põlesid. Ukraina president kutsus välisriikide vabatahtlikke püssi alla, et koos ukrainlastega kaitsta Euroopat ja selle väärtusi. Samal ajal on Ukraina on jätkuvalt valmis rahukõnelusteks, kuid mitte Venemaa välja pakutud Valgevenes, mis on kaasosaline Ukraina ründamises.
  Järjest karmistuvad sanktsioonid Venemaa agressiooni peatamiseks ja nende mõjud on turgudele paras suutäis seedida. Ja Venemaa võimalikest vastusanktsioonidest ei tea me veel õieti midagi. See kõik lisab palju ebakindlust.
  Üks on aga kindel, et praegu on igasugune abi Ukrainale oodatud ja vajalik. EL jätkab täiendavate sanktsioonide ettevalmistust, Suurbritannia pani valmis oligarhide nimekirja, kes järjest sanktsioonide alla lähevad, ja kutsus G7 riike kokku leppima, kuidas sõltuvust Venemaa energiakandjatest vähendatakse. Google ja Facebook piirasid Vene riigimeedia võimalusi oma platvormidel reklaamitulu teenida. Paavst käis protokollireegleid rikkudes Venemaa saatkonnas rahu eest kostmas. Suur toetus on Ukrainale tulnud spordiringkondadest. Kanadas Ontario provintsis korjati müügilt ära Vene alkohol. Isegi Elon Musk pani õla alla, teatades, et teeb Ukrainas kättesaadavaks Starlinki internetiteenused, kuna Ukraina internetiühendus on Venemaa invasioonis häiritud. Häkkerid võtsid maha Kremli veebilehe. See loetelu täieneb pidevalt.
  Igaüks saab panustada, nagu suudab ja oskab. Ühiselt täna agressorile vastu seistes saame kunagi ehk jälle rahudividende nautida.
  Tänasel päeval ei ole paremat investeeringut kui annetada Ukrainale, kes oma inimeste elu hinnaga kaitseb Putini agressiooni tõrjudes ka meie vabadust.Foto: Anti Veermaa
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Indrek Teder: raha räägib. Endiselt
Mõnedes Euroopa riikides on jätkuvalt esiplaanil äri- ja majanduslikud huvid, mitte sõda Ukrainas. Ja seda täiesti avalikult, kirjutab endine õiguskantsler Indrek Teder vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Mõnedes Euroopa riikides on jätkuvalt esiplaanil äri- ja majanduslikud huvid, mitte sõda Ukrainas. Ja seda täiesti avalikult, kirjutab endine õiguskantsler Indrek Teder vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
USA uute kodude müük langes 9 aasta kiireimas tempos Kõrged laenuintressid survestavad nõudlust
USAs langes uute kodude müük aprillis viimase üheksa aasta kiireimas tempos, nõudlust mõjutasid negatiivselt kõrge inflatsioon ning kodulaenu intresside hüppeline tõus, vahendab Bloomberg.
USAs langes uute kodude müük aprillis viimase üheksa aasta kiireimas tempos, nõudlust mõjutasid negatiivselt kõrge inflatsioon ning kodulaenu intresside hüppeline tõus, vahendab Bloomberg.
Pea püsti, see on normaalne kriisiaeg
Kobarkriiside raskuse all optimismi säilitamine on võimalik ja annab tugeva efekti, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Kobarkriiside raskuse all optimismi säilitamine on võimalik ja annab tugeva efekti, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Raadiohommikus: taristuehitusest investeerimise ja restoraniärini
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis annavad tooni kinnisvara, julgeoleku, investeerimise, restoraniäri ja ehitusega seotud teemad.
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis annavad tooni kinnisvara, julgeoleku, investeerimise, restoraniäri ja ehitusega seotud teemad.
Tartu Mill sai loa Leedu konkurendi ostuks
Eesti konkurentsiametil pole midagi tehingu vastu, millega Eesti jahutootja Tartu Mill omandab Leedu Baltic Milli.
Eesti konkurentsiametil pole midagi tehingu vastu, millega Eesti jahutootja Tartu Mill omandab Leedu Baltic Milli.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.