Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Talupojad, hakakem nüüd investeerima!
Teise pensionisamba raha investeerimiseks ei ole vaja raketiteadust ega fondijuhi nõu, vaid talupojatarkust, veidi teadmisi ja kogemusi, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Küsitlused näitavad, et kui teine pensionisammas vabaks lastakse, jätaksid vähem kui pooled vastanuist kogutud raha sinna alles, kümnendik kasutaks jooksvate kulude katteks ja umbes 30% investeeriksid. Samas on Eesti Panga finantskäitumise uuringu kohaselt väga vähestel Eesti peredel iseseisva investeerimise kogemus – vähem kui 5% elanikest on aktsiaid.
„Ärge otsige nõela – ostke terve heinakuhi.“ Just see soovitus iseloomustab „Aruka investori käsiraamatut“ kõige ilmekamalt. Raamatu autor John C. Bogle on üks väheseid, kes saab sellist soovitust endale lubada ning selle soovituse eest ka täiel määral vastutuse võtta.
Katkist pistikut välja vahetada ei raatsi, kaks aastat tagasi surnud kassi narmendama kriibitud mööbel, tapeet ja uksepiit on vahetamata. Remonti ei tee, kuigi raha on selleks olemas, aga ainus mõte peas on hoopis see, kuhu investeerida järgmine kokkuhoitud sent.
Investori kehvas tootluses pole sageli süüdi mitte väliskeskkond, poliitikud või keskpangad, vaid turgudele raha paigutaja enda käitumise vead, leidis Tallinna Tehnikaülikooli finantsökonoomika doktor Kristjan Liivamägi „Aruka investori taskuraamatu“ esitlusel.
Kui oled ettevõtja ja sul on hea äriidee, ei küsi paberit su käest ilmselt keegi. Aga kui soovid töötada juhtival kohal, annab magistrikraad mitmel põhjusel siiski eelise, leiab EBSi vilistlane ja terminaliäri Liwathon EOS juht Merika Nimmo.