18. juuni 2010 kell 4:33

Juhtkiri: Uus kriis ajab peadpidi rakkesse

Majandusteoreetikud ja -praktikud on kaua vaielnud selle üle, mis tähe kujuliseks sajandi kriisiks nimetatu lähiaja majandusarengu vormib - on see L või W või... Nüüd usub neist enamik, et areng tuleb W-kujuline, st mitte lauge pikaajaline taastumine, vaid kriisile järgneb uus kriis, juba tuleval aastal, ent veidi leebem. Ja et õieti ongi see käes - uus kriis võttis Kreekast hoo üles ja levib kiiresti edasi.

Ajab hirmujudinad peale küll. Alles saime põhjast läbi ja hakkame vaikselt jalgu alla saama. Avalik sektor ja ettevõtted on saleduskuuri läbi teinud, töötus väheneb pisitasa ja eksport kasvab aastataguse ajaga võrreldes mühinal. Ent teadmine, et majandus käitub lähiajal ikka veel mõnda aega nagu turbulentsis lennuk, kainestab, kärbib illusioone, mis hakkasid tekkima, kui märkasime majanduses esimesi elavnemise märke.

Ja ega see ei olegi paha - see hoiab meid kahe jalaga maa peal, sunnib veel efektiivsemalt tegutsema, otsima uusi lahendusi ja, nagu Swedbanki analüütik Maris Lauri osutab, hakatakse tegelema lõpuks ka sellega, mida siiani teha ei tahetud - struktuursete muudatustega.

Kui Maris Lauri peab W-lahendust isegi heaks, tõdedes samas, et eksportööridel läheb elu raskemaks, siis paljud näevad tulevikku õige süngetes toonides. Näiteks tuntud investor George Soros kuulutab euroalale tõsist ohtu. Sundides nõrga nõudluse ja nõrga pangandussüsteemi ajal riikidele peale finantsdistsipliini ja tasakaalus eelarveid, on euroala Sorose sõnul sisenemas uude langusspiraali.

Soros rääkis euroalast, ent tema nägemuse järgi võttes oleks Eesti justkui kõik valesti teinud - hoidnud kramplikult distsipliini, kärpinud kulusid - ja pigem parem oleks nt Hispaania kombel elada.

Ent toimetus usub, et Eesti elab teise laksu pareminigi üle kui euroala riigid. Just seetõttu, et maksutulude kahanemisel kärpis eelarvet ja tõmbas avalikku sektorit koomale, mitte ei võtnud laenu, nagu tegid suured eurooplased. Eesti ei ole ka toetuspakettidega ettevõtjaid ära hellitanud, nagu tegi nt Saksamaa, ostes ära autoromud. Suured euroriigid duubeldasidki V.

Eestist võiks eeskuju võtta riigid, mis on praegu kõige suuremas hädas. "Tuleb püksirihma pingutada, labidas ja vikat kätte võtta ja põllule müdistama minna," toonitab ka Redgate Capitali juhtiv partner Veikko Maripuu, kelle meelest "osal riikidel on ammu aeg see pull ära lõpetada ja tööle hakata". Sellestsamast, ainult peenemas keeles, räägib Euroopa kasvustrateegia 2020, mille ELi valitsusjuhid eile heaks kiitsid.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum