Leo Siemann • 4. november 2012 kell 14:46

Edukas Eesti: Edu toob nutikas Eesti 

Kuna Eesti kaupade ja teenuste tootmisvõime on madal, siis teen ettepaneku panustada senisest enam just meie loomisvõimesse ehk nutikuse faktorisse, kirjutab Eesti Leiutajate Liidu liige Leo Siemann.

Suudame teha maailmatasemel disaini ja leiutisi, kuid ega me peagi ju kõike siin väikeses Eestis tootma. Hoopis olulisem on, et teame, kuidas intellektuaalseid väärtusi luua, kaitsta ja neid ka raha teenima panna. Pean silmas just autoriõigusi, kaubamärke, frantsiise, domeene, disaini, tööstusdisaini lahendusi ja patente.

Just need väärtused on taastootva ja kaugele ulatuva mõjuga, mis ka välisilmale muljet avaldavad ning raha maksma panevad. Seetõttu teen ettepaneku ametlikult kasutusele võtta “Nutikuse faktor”, mis oleks võrdeline registreeritud intellektuaalse omandi hulgaga per capita.

Faktor näitab indiviidi aktiivsust intellektuaalomandi suhtes, mis on mõõdetav patentides, kasulikes mudelites, kaubamärkides, topograafilistes tähistes, disainilahendustes ja autoriõigustes teostele ning taiestele. N-faktorit saaksid tulevikus arvesse võtta kõik tööandjad, kes erinevaid spetsialiste värbavad, mis omakorda viitaks sellele, kuivõrd loomingulise ja ettevõtliku inimesega on tegu. Miinus on, et teatud tööandjad võivad osa inimesi lihtsalt liiga targaks ja ettevõtlikuks pidada ning neid mitte tööle võtta. Seetõttu oleks faktori mainimine soovituslik.

Loomingulisust nõudvate ametite puhul on aga NF ülimalt oluline suurus, mida kahtlemata tuleb ka arvestada. N-faktori kasutusele võtmisega võidame ühiskonna teadlikkuse kasvu ja IO registreeringute arvu suurenemise, mis omakorda elavdab majandust, tuues Eestile lisaraha maksude näol. Tekivad ka eeldused uute ettevõtete loomiseks ja uued leiutised ning lahendused, mis meie elukvaliteeti parandavad.

Artikkel ilmub EMT, Tallinna Kaubamaja, Sampo Panga ja Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Hetkel kuum