Kui ajas tagasi vaadata, siis Soome hasartmängutegevus on olnud riigile kuuluva ettevõtte Veikkaus Oy monopolis. See tähendab, et ükski teine ettevõte pole saanud turule tulla, et pakkuda hasartmänge. Küll aga uue seaduse kohaselt hakkab see monopol lagunema, kuna kehtestatakse uus litsentsisüsteem, mis võimaldab ka eraettevõtetel turule tulla. Veelgi enam, turule saavad tulla ka välismaised ettevõtted.
Monopolilt üleminek litsentsisüsteemile on järk-järguline, kuid esialgsete andmete kohaselt peaks muudatus jõustuma 2026. aasta alguseks. Kusjuures, eeldatavasti algab litsentseeritud hasartmängutegevus juba 2026. aasta juuli ja 2027. aasta jaanuari vahel. Milliseid muutusi on ees oodata Soome hasartmänguturul, majanduses ning mängijatele? Kas ja kuidas on Eesti kasiinod sellest mõjutatud?
Kuidas see mõjutab Soome hasartmänguturgu?
Soome on seismas silmitsi ühe suurima muutusega viimasel kümnendil, mis hasartmängudega seonduvalt riigis on toimunud. Uus litsentsisüsteem mõjutab suuresti ka praegust ja tulevast Soome hasartmänguturgu. Millised aga võiksid olla peamised mõjud, mida uus litsentsisüsteem avaldada võib?
Turu laienemine ja innovatsioon
Litsentsisüsteem võimaldab turule siseneda ka eraettevõtetel ning lisaks on võimalus turule siseneda ka erinevatel välismaal tegutsevatel hasartmängude pakkujatel. See kõik aga soodustab hoopis mitmekesisemat ja innovaatilisemat hasartmängude turgu.
Oodata on uusi mänge, paremaid kliendikogemuse tehnoloogiaid ning suureneb ka reaalaja mängude valik. Eriti oodatakse just välismaised kasiinosid, näiteks
Wildz Casino, mis pakub hoopis laiemat mängude valikut, konkurentsivõimelisemaid boonuseid ja reaalaja kasiinomänge, mis nii mõnestki Soome kasiinost hetkel puuduvad.
Terviklikkus läbi suurema turu reguleerimise
Soome loob rahandusministeeriumi alla täiesti uue järelevalveasutuse, mis hakkab haldama litsentside väljastamist, jälgib regulatiivset vastavust ning hakkab uurima võimalikke rikkumisi. See kõik aga annab hasartmängude valdkonnale Soomes struktuuri ja ka vastutuse. Varasemalt on just hasartmängusektorit kritiseeritud selle läbipaistmatuse osas, mis nüüd aga hakkab muutuma.
Mis saab Veikkaus Oy ettevõttest?
Veikkaus kaotab ilmselgelt oma monopoli hasartmängude pakkujana, kuid see ei tähenda, et sellega ettevõte lõpetaks tegevuse. Nimelt plaanitakse, et Veikkaus jääb siiski riigile kuuluvaks kasiinooperaatoriks, kellel on mitmed erikohustused. Siia alla kuuluvad näiteks füüsiliste mänguautomaatide haldamine kasiinodes ning loteriide korraldamine.
Suure tõenäosusega hakkab see konkureerima ka veebikasiinodega, ning seda samade reeglite alusel, mis hakkavad kehtima teistele.
Ühenduslikud eesmärgid
Soomel on eesmärgiks, et vähemalt 80% hasartmängu tegevusest oleks ühendatud ühtsete reeglite all, see tähendab, et hasartmänge pakuksid litsentseeritud operaatorid. Kui see saavutataks, siis oleks see heaks peegelduseks Taani ja Rootsi edust, kus võeti kasutusele litsentseerimissüsteem, et vähendada nii-öelda hasartmängude musta turu olemasolu.
Millised mõjud on litsentsisüsteemil mängijatele?
Hasartmängureformi üheks põhjuseks on ka mängijate turvalisus, kaitse ning parema kasutajakogemuse pakkumine. Millised on uue süsteemi peamised mõjud mängijatele?
Parem kaitse mängijatele
Litsentsisüsteem toob kaasa kohustusliku identifitseerimise kõikide hasartmängutegevuste puhul, seda nii veebis kui traditsioonilistes majakasiinodes. See aga omakorda aitab jälgida, et hasartmänge mängiks vaid lubatud vanusepiirangus mängijad, lisaks võimaldab see tõhusamat sekkumist probleemse hasartmängukäitumise korral.
Rohkem valikuid ja konkurentsi
Enam ei pea mängijad kasutama ainult Veikkause teenuseid, vaid neil on võimalik valida nii eraettevõtete kui välismaa kasiinooperaatorite seast. Kui aga turule sisenevad nii eraettevõtjad kui ka välismaa ettevõtted, siis tähendab see aga konkurentsi suurenemist. See aga omakorda toob kaasa mitmekesisema mängude valiku, konkurentsivõimelised kampaaniad ja boonused ning omakorda parandab kogu teenuse kvaliteeti.
Keskmes on vastutustundlik mängimine
On olemas erinevad riiklikud registrid, kuhu mängijad saavad end kirja panna, kui soovivad endale mängimise keelu peale panna. Selline ühine register võimaldab panna keelu üheaegselt kõikides riigis olevates kasiinodes, nii füüsilistes kui veebikasiinodes. Selline ühtne süsteem on olemas juba mitmes riigis, sealjuures näiteks Rootsis, ning ühtlasi võib seda pidada ka üheks vastutustundliku hasartmängukäitumise nurgakiviks.
Hakatakse reguleerima turundust hasartmängude valdkonnas
Uus reform keelab ära agressiivsed turundusstrateegiad, kus kutsutakse üles inimesi mängima, pakutakse imelisi tervitusboonuseid või reklaamitakse partnerlussuhteid teiste ettevõtete ja isikutega. See viib selleni, et mängijad näevad vähem hasartmängudega seonduvaid reklaame ning lisaks ei ole nad nii vastuvõtlikud survele mängida hasartmänge.
Kas uus reform mõjutab ka Eesti kasiinosid?
Euroopa mõistes on Eesti online kasiinod olnud küllaltki populaarsed ning seda ka välismaalaste seas. Näiteks on Soome mängijad külastanud Eesti online kasiinosid pikalt, kuna neil on puudunud kodumaised alternatiivid suure mängude valiku ning kampaaniate osas. Mitmekesisust otsivad siiski väga paljud mängijad. Kuidas aga Soome litsentsisüsteem mõjutab Eesti kasiinosid, kui üldse?
Litsentsimise surve Eesti kasiinodele
Eesti kasiinodel on olemas Eesti kasiinolitsents, aga kui nad soovivad Soome turule siseneda, siis tuleb neil taotleda Soome litsentsi. Sellega aga kaasnevad pikad protsessid, ranged tingimused ning sealjuures tuleb jälgida kohalikku tarbijakaitseseadust, maksustamist ja turunduspoliitikat. Kui aga litsentsi ei saa mingitel põhjustel, siis võib see tähendada blokeeringut Eesti kasiinodele.
Tulud jaotuvad ümber
Praegu hinnataks, et umbes 500 miljonit eurot läheb igal aastal välismaa kasiinodesse, sealhulgas ka Eesti litsentsiga kasiinodesse. Uue süsteemiga on võimalik suur osa sellest siiski läheb tagasi Soome riigile, kuna enam ei külastata nii palju välismaa litsentsiga kasiinosid ning jäädakse kodumaiste võimaluste juurde.
Siit aga jääb ka väike auk sisse
Eestisse laekuvast hasartmängumaksust, kui põhjanaabrid Eesti kasiinosid enam ei külasta.
Piirangud konkurentsivõimeliseks jäämisel
Varasemalt suunasid mitmed Eesti litsentsiga kasiinod oma turundusstrateegiate abil mitmeid Soome elanikke oma kasiinodesse. Seda tehti peamiselt agressiivsete boonuskampaaniate ja partnerlusstrateegiate abil, kuid uue süsteemiga ei ole sellist tüüpi turundus enam lubatud. See aga võib nõrgestada Eesti litsentsiga kasiinode konkurentsivõimelisust, kui nad ei suuda uute standarditega kohaneda.
Monopol on lagunemas, kuid see näib pigem olevat siiski eeliseks nii Soome riigile kui seal olevatele hasartmängude harrastajatele. Koos uute ettevõtetega tuuakse turule ka uued mängud, suurem konkurents ning seetõttu ka paremad pakkumised ning turvalisemad võimalused mängimiseks. Eesti litsentsiga kasiinodel tuleb kohaneda, taotleda Soome litsents ning siis on ka neil võimalik osa saada Soome hasartmänguturust.