26. november 1995 kell 22:00

Tugev kulden sööb Hollandi firmade tulu

Käesoleva aasta kolmanda kvartali tulemused näitavad, et tugev kulden suurendas Hollandi firmade ekspordihindu ja vähendas seetõttu firmade kasumeid. Ekspertide hinnangul jätkub samasugune areng ka viimases kvartalis, kuid tuleva aasta alguses peaks olukord paranema.

Kannatada on saanud väga erinevad firmad: elektroonikafirma Philips, lennukontsern KLM, kemikaalitootja Akzo Nobel, kindlustusfirma Aegeon jt.

Kontserni Philips andmetel on tugeva kuldna tõttu firma üheksa kuu tulemus langenud 700 miljoni kuldnani ja viimases kvartalis peaks see kahanema veel 400 miljonit.

Tugev kulden avaldab mõju mitmel moel.

Esiteks nõrgeneb Hollandi firmade konkurentsivõime rahvusvahelisel turul, kuna eksport on suhteliselt kallim. Kui riigi rahvamajanduse kogutoodangu kasvust annab eksport poole, siis on see majandusele kaunis koormav.

Teiseks on nendel firmadel, kes toodavad Hollandis, kuid tooteid müüvad välismaal, tootmiskulud kuldnates kõrged, kuid müügihinnad nõrgemates valuutades alanevad üha. Lisaks on Hollandi firmad kasumit koju tuues kohustatud vahetama nõrgema välisvaluuta kuldnate vastu.

Hollandi 25 suurema firma tulud on põhiliselt USA dollarites, kuid selle aasta jooksul on dollar kuldna suhtes nõrgenenud kaheksa protsenti.

Nüüd loodavad analüütikud, et kogu tuleva aasta püsib kuldna kurss dollari suhtes 1,70, mis tähendaks, et valuuta mõju muutub positiivseks. KL-REUTER

Hetkel kuum