17. detsember 1995 kell 22:00

EL kehtestas nisu ekspordimaksu

Tonni nisu ekspordimaksuks kehtestati 25 ECUd ja see on vihastanud eriti Prantsuse talunikke. Põhjuseks on asjaolu, et see otsus on täielikus vastuolus Euroopa ko-misjoni hiljutise poliitikaga, mille kohaselt maksti talunikele peale vilja eksportimisel väljapoole Euroopa Liitu.

Chicago kaubandusbörsi nisu futuurhind tõusis pärast teadet ekspordimaksu kehtestamise kohta ja Venemaa suurt ostusoovi.

Alates aprillist on nisu maailmaturuhind tõusnud 70 protsenti ja selle põhjus on põud peamistes nisukasvatuspiirkondades -- Põhja-Ameerikas, Austraalias ja Lõuna-Aafrikas. Rahvusvahelise teraviljanõukogu andmetel vähenevad nisuvarud tuleval aastal madalaimale tasemele pärast 1970. aastate keskpaika.

«Praegu ei ole Euroopa Liidu turul nisupuudust, kuid kui viis miljonit tonni näiteks välja läheb, võib tekkida probleeme,» ütles üks Brüsseli põllumajandusametnik.

Vaatamata sellele, et eksporti üritatakse vähendada, on see eelmise aastaga võrreldes kasvanud. 1. juulist kuni 1. detsembrini veeti Euroopa Liidust nisu välja tänavu 7,6 miljonit tonni.

Euroopa komisjoni põllumajandusvolinik Franz Fischler ütles, et Euroopa Liit suudab kuni järgmise aasta keskpaigani toota 52 miljonit tonni nisu rohkem, kui tarbida.

Briti talunike liit pani komisjonile südamele, et nisueksport ei tohi pingestada siseturgu. Komisjon kinnitas, et ekspordimaks ei ole mõeldud ekspordi lõpetamiseks, vaid selle mõjutamiseks vähenemise suunas. FT

Hetkel kuum