«Panganduse-ehituse suhted käivad läbi isiklike suhete. Muidugi on suur mõju sõpruskondadel ja mulle meeldib soliidne seltskond.»
Sündinud: 4. novembril 1961.
Abielus, 1 poeg ja 3 tütart.
Haridus: 1984 lõpetas TPI ehituse erialal.
Karjäär: 1984--1987 Viljandi KEKi ehitusjaoskonna
töödejuhataja.
1987--1988 Viljandi KEKi ehitusjaoskonna juhataja.
1989--1990 kooperatiivi Ramses juhatuse esimees.
1990--1995 ASi EKS juhatuse esimees.
1995. alates ASi Koger & Sumberg Grupp peadirektor.
Koger konkurentsis Täna ei luba ASi Koger & Sumberg peadirektor Andres Koger endal ühtegi astet vahele jätta, rügades selle nimel, et 60--70 eluaastani võiks nautida reisimist ja enesega tegelemist. «Olen laineharjal -- eas, kus jõuan viis aastat veel aktiivselt tõmmata,» teatab ehitusjuht, keda kihutab tagant nauding edust, «see otse pakub lõbu!»
Eriala valis ta ema mõjutusel, kes samuti TPIs ehitust oli õppinud. Peljates ERKIsse astumist, loobus Koger oma arhitektiameti unistusest: «Kooli ajal tegelesin nii paljude asjadega, et joonistamiseks eriti aega ei jäänud.» Otseselt ehitustöölgi on ta oma kätt proovinud ainult ehitusmalevas. Oma edule pani Koger nurgakivi, juhendades viit meest Peoleo motelli ehitamisel, mida ta meenutab kõhedusega: «Oli mõeldamatu tulla maakonnast Tallinnasse, aga ma olin vaid noor poiss ning Viljandi KEKi juhataja võttis mul kraest kinni ja lükkas ettevõtlusesse.»
Hansapangale ehitati esimene teenindussaal Liivalaia tänaval, ent kuidas saadi see tellimus? «Ilmselt oli kellelgi Hansapanga asutajatest mingi suhe Viljandi KEKiga,» oletab Koger, kelle kinnitusel ehitustööd Olümpias sai firma konkursi korras. «Sidemed ja tutvused mängisid rolli vaid sedavõrd, et meil lasus topeltvastutus.» Ehitati ASi Mainorfini esindushoone Haabneemes, ASi Hermann Reisid kontor, mitmed Hansapanga ja Eesti Ühispanga filiaalid, Olümpia hotelli restoran Elysée, mitmed tanklad jne. 11 000rublase aktsiakapitaliga alustanud kooperatiivist on saanud 6,2miljonilise aktsiakapitaliga ehitusfirma, mille 1995. a käive oli 160 mln krooni -- kaalukaks osaks oli 40 mln kroonise mahuga ehitustööd Tallinna kaubamajas.
1996. aasta algust kroonivad ehitustööd Tallinna sadamas, kus peatöövõtjaks on Toomas Lumani juhitud SRV Eesti Ehitus ja alltöövõtjaks Koger & Sumberg. «Koostöö ei põhine sümpaatial, vaid majanduslikel kaalutlustel,» vastab Koger, kui vihjata kahe firmajuhi persooni erinevusele. Lumani jutule on ajakirjanikul raske pääseda, Koger vestleb meeleldi. 1996. a firma eelarve näeb reklaami ja PR-teenuste kuludeks ette 1,8--2 mln krooni.
«Firmade 1996. a areng näitab nende seisu aastal 2000,» prognoosib Koger ehitusturu arengut, planeerides firma 1996. a käibeks 250 mln krooni. Tuleb pingutada püsimaks liidrigrupis, kuhu Kogeri hinnangul kuuluvad alates 150 mln kroonise käibega firmad: SRV Eesti Ehitus, EKE Merko, EMV ning Koger & Sumberg. Nagu panganduseski, on neli suuremat ehitusfirmat teistest eraldunud. Nende juhid on TPI ehitusharidusega mehed. «Ehitusfirma juht peab olema kui dispet?er jalgpalliväljakul,» avab Koger töö olemust.
See, millisesse väravasse palli taguda ehk mida ehitada, pole Kogeri sõnutsi tähtis: «Ehitusettevõtted on kõigesööjad. Meil on plaanis suurendada omakapitali,» teatab Koger kindlast soovist hakata peatöövõtjaks. Praegust olukorda, kus nelja suurema ehitusfirma käive moodustab 15% turumahust, ei pea Koger normaalseks. Neli suuremat peaksid haarama 50% turust. Arvestades, et ehituse maht tõuseb aastas 10%, planeerib Koger firma käibeks aastal 2000 miljard krooni. «Firma puhaskasum peaks olema 3% käibest ning omakapital 100 miljonit krooni,» lisab Koger, nimetades arve üsna külmalt ja enesestmõistetavalt. Lähituleviku projektidest ahvatlevad Kogerit lennujaama rekonstrueerimine ja rahvusvaheliste investeeringutega tagatud ehitustööd veepuhastusjaamas. Oma elutöö ja tõelise saavutusena tahaks Koger näidata ehitist, mis kerkiks väljaspool Eestit. «Siia ei mahuks see lihtsalt ära,» selgitab mees, kelle enda ridaelamuboks on päris lahedasti mahtunud Viljandi järve kaldale.