27. veebruar 1996 kell 22:00

Valitsus nullis maaparteide ettepanekud

Rahandusminister Mart Opmann ei pea enda sõnul võimalikuks ka imporditollide kehtestamist põllumajandussaaduste suhtes.

Mart Opmanni ütluse kohaselt ei poolda valitsus maarahva erakonna ja põllumeeste kogu ning maaliidu fraktsiooni ettepanekut vabastada põllumajandustootjad 40 protsendi ulatuses käibemaksust. Rahandusminister möönis, et sellise ettepaneku rakendamine halvendaks kogu maksusüsteemi Eestis.

Valitsuse vastuargument käibemaksuseaduse muutmise suhtes oli ka asjaolu, et Eesti riik ei suuda praegu oma makse nii hästi hallata, et pidada võimalikuks selliseid soodustusi.

Maarahva saadikute ettepaneku kohaselt võiksid käibemaksust vabastatud olla need põllumajandustootjad, kes müüvad oma toodetud töötlemata teravilja, piima, veiseid, sigu, lambaid, kodulinde ja mune. Põllumajanduslikuks tootmiseks peetakse ka nimetatud saaduste puhastamist, sorteerimist, tükeldamist, kuivatamist, jahutamist ning pakendamist.

Käibemaksu vähenemise katteks riigieelarves pakkusid maaparteid välja importtollide kehtestamist samas ulatuses põhilistele põllumajandussaadustele. 5--15% imporditolle taotlesid maaparteid liha, piima, jahu, liha- ja kalatoodete ning tangude suhtes.

Rahandusminister Mart Opmann tõdes, et põllumajandussaaduste imporditolle ei saa Eestis kehtestada juba sellepärast, et vajalikku rakenduslikku seadust pole vastu võetud.

Hetkel kuum