11. märts 1996 kell 22:00

Stress varjutab edu

«Te peate rohkem töötama, muidu mööduvad naabermaad Tai ja Hiina meist. See on maraton, mis meil tuleb läbi joosta,» nii rääkis Singapuri asepeaminister oma kõnes üliõpilastele.

Riigis viljeldav edufilosoofia on muutnud konkurentsivõimelisuse rahvuse ideaaliks. Oma unistuste teostamiseks on rahvas hakanud väga jõudsalt tööle. Ajalehe The Straits Time'i andmetel töötab 20--40% aktiivsest rahvastikust vähemalt kuus päeva nädalas.

Kuid selline intensiivne elustiil ei sobi kõigile ning ebaõnnestujate seas süveneb stress. Nagu ütleb psühhiaater Victor Tai, püüab osa noori inimesi stressi maandada ostumaaniaga. See on üks põhjus, miks näiteks laupäeva õhtul poole kümneni lahti olevad kaubamajad on rahvast tulvil.

«Ostmine on normaalne pinge maandamise viis, kuni jätkub raha. Kuid hullem on, kui pikaajalist stressi maandatakse alkoholi ja tablettide liigtarvitamiga või pere jõhkra kohtlemisega,» väidab doktor Tai.

Töötades tervisekeskuse psühhiaatrina, nõustab Victor Tai inimesi, kes ei tule toime järjest kiireneva elutempoga, ja õpetab neid stressi maandama.

Doktor Tai nimetab stressi täielikult läänemaiseks nähtuseks, mistõttu selle vastu tuleb võidelda läänemaiste meetoditega, hiina meditsiin stressi vastu ei aitavat. Oma ravis kasutab doktor Tai vestlusteraapiat, hiina klassikalisi lõdvestusmeetodeid, kehalisi harjutusi ja tervislikku toitumist.

Nii läänes kui idas kaasnevad stressiga suhkruhaigus, südame- ja veresoonkonnahaigused, soolevähktõbi jm. Haiguste kulgu kiirendab suitsetamine, alkoholi pruukimine ning magusa ja rasvase toidu söömine.

1980. aastatel tekkis uus haigus -- nn yuppie'de gripp ehk krooniline väsimus. Seda stressist tingitud haigust ei ole võimalik ravida basseinis ujumise või nädalase puhkusega.

Pärast paari materiaalsuse aastakümmet on lääs kõike seda juba kogenud, mistõttu seal on hakatud muutma elustiili ja otsima uusi ideaale. «Miks peaks Singapur kordama sama viga?» sõnas doktor Victor Tai. DI

Hetkel kuum