Viimasel ajal on üha populaarsemaks ärivaldkonnaks muutumas must kaubandus. Ja imestada pole siin midagi, teada-tuntud tõsiasi on see, et kallite kaubamajade ehitamisega suurt raha taskusse ei aja, lihtsalt ostjad on nii vaesed. Nii ongi taiplikud spekulandid ära jaganud, et hoopis mõttekam on kaubamajade asemel ehitada turgusid, seda nii väljakutele kui ka endistesse kauplustesse. Kaubamajade püstitamine jäägu aga soomlaste pärusmaaks.
Heaks näiteks sellisest mõtteviisist on juba aastaid Tallinnas Lasnamäel asuv Lasnamäe pood, millest ei jää oluliselt maha ka äsja erastatud Kotka kauplus: kallis kaupluseinventar koos kassaaparaatidega on välja visatud ning turulauakesed valdavalt umbkeelsetele müüjatele välja renditud. Sama teed on läinud Pärnus asuv Jelgava kauplus, kellel kahjumiga töötamisest kõrini sai. Teadaolevalt on pankrotilaine tabanud ka mitmeid Rakvere kauplusi, kohalik turuhoone on aga kliente massiliselt juurde võitnud.
Ettevõtjad põhjendavad kaupluste muutmist siseturgudeks sellega, et elanikkond on harjunud käima turul. Pealegi kaob kauplusel ära tülikas majandamisprotsess, ainsaks vaevaks on allüürnikelt rendiraha nõuda.
Kõik oleks ju hästi, kui turgude mõte ei seisneks maksude maksmisest kõrvalehiilimises ning sellega ausate konkurentide hävitamises. Riik kaotab siin vähemalt sadu miljoneid, korralikud kauplused on ennast aga sunnitud sulgema või samuti musta kaubandusse pöörduma.
Soovitus ausatele ettevõtjatele: müüge oma kaupluse inventar, rentige lauakesed vahendajatele ning te võite olla kindlad, et teie sissetulekud märkimisväärselt kasvavad. Miks maksta makse riigile, kes soodustab ebavõrdset konkurentsi ja eelistab headele äriplaanidele jõhkraid võtteid.