18. aprill 1996 kell 22:00

Teet Kurs ratsutab kahel hobusel

Küsimustele vastab OÜ Estkompexim peadirektor Teet Kurs

Võib öelda nii, nagu ma ütlesin Estkompeximi Ants Laoselt üle võttes -- elu on nagu tsirkus, kus klounid ratsutavad hobuse seljas. Kuid on ka numbreid, kus klounid ratsutavad kahe hobuse seljas. Kuna need numbrid on väga rasked, saab neid väga harva näha.

Nii üritan minagi praegu ratsutada kahe hobuse seljas. See on võimalik, kuid nõuab lisaoskusi. Põhiline on, et peab kogu aeg püsti olema ja valjaste abil tugevasti juhtima. Istumise aega ei ole.

Praegu treenin ma Estkompeximi hobust rohkem, sest hotell Tallinna oma juba jookseb. Pikka aega kahel hobusel ratsutada on võimatu. Kui tuleks kahest üks valida, valiksin ikkagi hotelli.

Igaüks on huvitatud suurematest sissetulekutest. Kuivõrd ma arvan, et saan hakkama, siis püüan seda ka realiseerida. Teiseks panen ma proovile oma võimed.

Ma vaatan igas asjas, kas sellest on võimalik kasu saada. Mitte isiklikku kasu, vaid kasu firmale. Ma näen koostöövõimalusi Estkompeximi ja hotelli vahel, sest ka hotellis tegeleme me toitlustamisega.

Kui Estkompeximil on korralik toidukett, siis miks ei võiks meie poolt tulevad turistid Estkompeximi kohvikutes süüa. Seda koostöövõimalust annab suunata.

Juhtimise seisukohalt peavad mõlemad olema käe-jala juures. Teisest küljest -- Estkompexim on alati olnud oma kontoritega rendipindadel. Praegu rendib Estkompexim pinda hotellilt Tallinn.

Hotellis on päris mitmeid firmasid. Me oleme siin üritanud säilitada ja kujundada selliseid kliente teenindavaid firmasid, mis võivad jääda ka renoveeritud hotelli.

Praegu kuuluvad Estkompeximile jäätisemajad ja bistrood Tallinnas, Tartus ja Pärnus. Kunagi olid jäätisemajad ka Viljandis ja Saaremaal, kuid need ei tasunud ära ja seetõttu nad likvideeriti.

Estkompexim Pärnu rannasalongi ei rendi, kuna firma ja Pärnu linnavalitsus ei jõudnud rendilepingu osas ühisele arusaamisele. See oli küllalt suur projekt ja Estkompeximile võib-olla natukene võõras.

Lühidalt vastates -- ma ei ole viibinud ühelgi juhatuse koosolekul ega näinud ühtegi otsustava või korraldava jõuga dokumenti, mis annaks alust seda väita.

Mul on otsuste tegemiseks vaja jõuda Estkompeximi asjades selgusele, sest olen sellest süsteemist tükk aega eemal olnud. Ma ei tahaks kaarte avada enne, kui olen endale praeguse seisu selgeks teinud.

Selge on, et igasugusel reorganiseerimisel on ainult siis mõtet, kui ta annab suuremat kasu kui eelmine süsteem. Igasugune reorgani-seerimine eeldab teatud kulutusi. Firma ülevõtmine aasta alguses on mõnevõrra komplitseeritum, sest on vaja koguda ja analüüsida andmeid eelmise aasta kohta. Alles seejärel saab prognoosida järgnevat tegevuskava.

Kuna Eesti inimene ei ole enam see, kes ta oli 3--5 aastat tagasi, tuleb turul püsimiseks ja edasiminekuks situatsiooni ja tehtavaid kulutusi hinnata.

Estkompeximi põhitegevusala on toitlustamine ning sellest ei ole mõtet välja minna. Ka väliskaubandusega tegelemise mõttest ei ole me loobunud.

Seda ärge minu käest küsige. Mina seda plaaninud ei ole ning minu teada ei ole seda Estkompeximi poolelt üldse plaanitud.

Igasugune ühendus nõuab kulutusi. Igasugune katus on lüli, mis tootmisele peab andma juurde kasumi kasvu. Konkurentsivõime on tootmises endas, tootmise kaudu turgudes jne. Kui see aitab turgudele kaasa, siis on sellest kasu.

Kogu kaader on läbi sõelutud ning kuni koristajate ja toateenijateni välja vahetatud. Hotell on füüsiliselt samasugune nagu pool aastat tagasi, ainult võimalikult korda ja puhtaks tehtud. Restoranis ja köögipoolel on osa töövahendeid välja vahetatud. Lasime hotelli paigaldada uue digitaalse telefonisüsteemi ning arvutivõrgu. Suuri kapitalimahutusi hoonesse veel tehtud ei ole. See võetakse ette renoveerimise käigus.

Tänu firmadele, riigikantseleile ja turistidele oli meie eelmise kuu täituvus ligi 40 protsenti. Meid aitas see, et hakkasime laiendatult tegelema kaubamärgi Hotell Tallinna Restoranid all kulinaariaga.

Käive on niisugune, et me tuleme omadega välja. Numbritest ma ei räägi. Hoiame kulutusi minimaalsetena, tänu sellele elame ära.

Nii Eesti turul kui Tallinnas on ruumi veel kahe- või kolmetärnilise turismiklassi hotelli jaoks, samuti nelja- või viietärnilise äriklassi hotelli jaoks.

Meie läheme sinna suunda, kus asuvad Olümpia ja Palace. Kahe- ja kolmetärnihotelle kerkib tulevikus veel kindlasti kesklinna sadama piirkonnas, siinkandis on meil oma ni?? olemas.

Kindel on see, et Olümpia jääb lipulaevaks, kuid ka meile leidub oma koht. Hotelli oleme plaaninud 250 kohta.

Tallinna Põhja linnaosa valitsuse halduskogu andis meile nõusoleku krunt erastada, nüüd on asi volikogus. Kui Põhja linnaosa valitsus, kelle territooriumil hotell asub, on oma otsuse teinud, siis teistel ehk läheb lihtsamalt.

Meie arvestuste kohaselt peaks maa erastamine maksma umbes 5,5 miljonit krooni, osa tasume EVPdes.

Ei ole veel. Tasumata on 5,5 miljonit krooni. Meil on aega 1997. aasta septembrini, nii et ma ei näe probleeme.

Kui me saame maa erastatud, maksame kiiremini ära. Me võtame laenu välispangast, iga välispanga jaoks on aga oluline kinnisvara olemasolu. Hotell muutub kinnisvaraks alles peale maa erastamist.

Aprilli keskel selguvad arhitektuurikonkursi tulemused. Me nägime arhitektidele ette võimaluse laiendada hotelli nii kõrgusesse kui laiusesse.

Hetkel kuum