4. august 1996 kell 22:00

Lippmaa hoiatab lobistide eest

Lippmaa teatas, et selline vastus üllatab teda, kuna majandusministeerium on esitanud kaks ametlikku dokumenti, valitsuse tööplaani ja vastused Euroopa Liidu küsimustikule, kusjuures mõlemast selgub, et valitsus on huvitatud Vene Gazpromi suhtes alternatiivse maagaasi saamisest koostöös teiste riikidega. Euroopa tingimustes tähendab see Lippmaa sõnul ainult Norrat, sest Hollandi toodang on tühine.

Majandusministeeriumi ametliku arvamuse vastuolu sama ministeeriumi nõuniku mõtetega tõlgendas Lippmaa: «See on mõistetav, sest lisaks Euroopa Liiduga liitumise strateegiale ja selles asjas koostatud ametlikele dokumentidele on olemas ka Vene lobby.» Lippmaa juhtis tähelepanu, et nn lobistid teevad panuse transiitkaubandusele, hindu ja poliitilist survet kruvida võimaldavale Gazpromi monopolile ja Balti energiaringi Venemaad läbivale väärastunud variandile. See variant näeb ette ühtse kvarts-stabiliseeritud 50Hz eurosageduse asemel kahekordset sageduskonventsiooni alalisvooluside kaudu Poola--Leedu ja Vene--Soome piiril. «Kõik selle nimel, et saaks Baltimaades säilitada harjumuspärast ja ikka veel olemasolevat sünkronisatsiooni Vene jõuvõrgu ülekoormusest võnkleva sagedusega 49Hz ja 50Hz vahel,» kommenteeris Lippmaa.

Kuna Männiksaar viibib puhkusel, ei olnud temalt võimalik vastukommentaari küsida. Majandusminister Andres Lipstok sõnas, et ilmselt oli Männiksaare avalduse näol tegemist lihtsalt isikliku arvamuse avaldamisega. «Loomulikult oleme me huvitatud monopoli kaotamisest ja Põhjamaadest gaasi saamisest,» sõnas Lipstok, «see on väga vajalik ka kogu Eesti energeetikabilansi tasakaalustamiseks.»

Majandusministri sõnul on idee tasandil uue gaasijuhtme rajamist Norrast Eestisse ka arutatud, kuid aasta nimetamine, mil see reaalsuseks muutub, tähendaks kohvipaksu pealt ennustamist. «Põhiküsimus oleks rahastaja leidmises,» sõnas Lipstok.

Hetkel kuum