23. september 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Eile tegi Tallinna linnakohus Eesti autorite ühingu poolt Makarov Music Managemendi (MMM) vastu esitatud hagi suhtes otsuse, mille kohaselt peab MMM tasuma Eesti autorite ühingule 31 494 krooni.

Tallinna linnakohtu tsiviilkantseleist öeldi, et hagi rahuldati osaliselt ning MMMil tuleb välja maksta 5% nõutud summast. Eesti autorite ühing nõudis kohtu kaudu TOP-raadios ette kantud lugude eest autoritasudena üle 600 000 krooni. MMMilt välja nõutav autoritasu läheb jagamisele mitmekümne autori vahel. ÄP

Ameerika Ühendriikide üks suuremaid panku Chase Manhattan Bank koostab Tallinna linnale investeerimisprognoose, võimaldamaks ameerika investorite otseinvesteeringuid nii Tallinna kui Eestisse üldse.

Tallinna abilinnapea Tiit Järve ütles eile, et koostöö Chase Manhattan Bankiga sai alguse Tallinna võlakirjaemissiooni ette valmistades. Ta märkis, et kuigi Chase tookord kaotas, oli suur eeltöö Eesti turu-uuringutes juba tehtud. Ameeriklased soovivad juba alustatud programmi teisel kujul jätkata. Järve ei osanud nimetada ühtegi konkreetset investeerimisallikat, kuid tõdes, et nii suure panga puhul ei saa juttu olla alla 30 miljoni dollari (umbes 360 miljonit krooni) suurustest summadest. Kuna Tallinnal on võlakirjade emiteerimise maht piiratud, on Järve sõnul juttu otseinvesteeringutest.

Chase Manhattan Bank soovib Järve sõnul täpsustada Tallinnaga seotud andmeid, et tuleval aastal välja tulla konkreetsete investeerimisprogrammidega.

Chase leiab Järve sõnul erinevalt Eesti Panga negatiivsetest prognoosidest, et Eestil läheb hästi ja siia investeerida on pikemas perspektiivis kasulik. «Ühe suurema Ameerika pangana käituvad nad korrektselt ja suhtuvad meisse heatahtlikult,» kinnitas Järve. Tallinnal on tema hinnangul põhjust oodata sealtkaudu väga tõsiseid investoreid.

Tallinna volikogu rahanduskomisjon toetas veebruaris Nomura Internationali valimist Tallinna rahvusvahelise 480 miljoni kroonise mahuga võlakirjade emissiooni läbiviijaks. Volikogu pidi tegema valiku Jaapani päritolu investeerimisfirma Nomura Internationali ja USA Chemical Investment Banki vahel.

Chemical Banking Corporation oli suuruselt Ameerika Ühendriikide neljas pank, mis pärast Chase Manhattan Bankiga ühinemist tänavu kevadel sai Ühendriikide suurimaks pangaks. BNS

Pühapäeval avastasid Tallinna tolliinspektuuri töötajad Majaka sadamas Kielist saabunud laevalt neli konteinerit, mis ametlikult deklareeritud nisujahu asemel olid täis salaviina.

Tallinna tolliinspektuuri juhataja Toomas Udu ütles, et salaalkoholi kogus on alles täpsustamisel. Et aga konteinerites oli jahu vaid paari aluse jagu, võib oletada, et neljas konteineris oli kokku 60 000--80 000 liitiri salaalkoholi. Valdavalt on tegu Demidovi vodkaga, kuid lisaks sisaldas laadung ka Royali piiritust.

Udu sõnul oli salaalkohol saadetud Tallinna ASi Ammoobium nimele, mille on asutanud Niina Grigorjeva aadressil Kreutzwaldi 7-2. Sadamas käis kaubal järel Üllar Sarv, kes esitas kauba kättesaamiseks passi ja volituse. Konteinerite avamisel õnnestus aga Sarvel tollilaost märkamatult lahkuda.

Tollijuht avaldas lootust, et nädala lõpuks õnnestub neil kauba saajate kohta midagi täpsemat välja uurida. Kielist saabununud salaalkohol on praegu Liviko laos. ÄP

Hoiupank suurendas eelmisel nädalal pikaajalise eluasemelaenu ressurssi 60 miljoni krooni võrra 200 miljoni kroonini.

Hoiupanga avalike suhete osakonna teatel tingis selle otsuse järjest suurenev huvi eluasemelaenu vastu, kuna laenulepingute maht on praeguseks ületanud 160 miljoni krooni piiri. Hoiupank hakkas eluasemelaenu taotlusi vastu võtma tänavu märtsis. Hoiupank sõlmib ühes kuus laenulepinguid umbes 30 miljoni krooni eest.

Pikaajalise eluasemelaenu toodet pakuvad Eesti kommertspankadest ka Hansapank, Tallinna Pank ja Ühispank. BNS

Järgmise nädala kolmapäeval on Hüvitusfondi nõukogu istung. Hüvitusfondi avalike suhete juhi Allan Sombri sõnul on võimalik, et nõukogu hakkab arutama Hüvitusfondi järjekordse emissiooni tingimusi. BNS

Eesti pankade poolt ettevõtetele ja eraisikutele väljastatud kroonilaenude keskmine kaalutud intress langes augustis rekordmadalale.

Eesti Panga andmetel oli kroonilaenude kaalutud keskmine intress augustis 13,96 protsenti, langedes kuu jooksul 0,82 protsendipunkti. Augusti intress on 0,81 protsendipunkti madalam kui mai rekordiliselt madal tase.

Hansapanga analüüsiosakonna ökonomist Margus Kisel ütles, et Hansapank langetas hiljuti baasintressi ning ilmselt tulid ka teised pangad langusega kaasa. Kisel märkis, et Eestis on üldine suund laenuintresside langemisele. Ta lisas, et intresside langemiseks on palju ruumi. Lühiajaliste kroonilaenude keskmine intress oli augustis 13,42 ning pikaajaliste kroonilaenude keskmine intress 14,50 protsenti. Laenude keskmine intress langes madalaimale tasemele pärast rahareformi.BNS

Eesti kindlustusseltsid kogusid augustis kahjukindlustusest preemiaid 54,4 miljonit krooni.

Kahjukindlustusturu liider oli augustis Eesti Kindlustuse tütarfirma Eesti Varakindlustus, mis kogus preemiaid 11 miljonit krooni. Teine oli ASA Kindlutus 9,5 miljoni krooniga. Neile järgnesid Eesti Aeromet 4,7, Leks 4,6 ja Salva kindlustus 4,5 miljoni krooniga.

Elukindlustusturu liider on endiselt Eesti Kindlustus, mis kogus augustis preemiaid 2,7 miljonit krooni. BNS

Venemaaa aserahandusministri Mihhail Kasjanovi sõnul esitab rahandusministeerium aasta lõpuks graafiku, mille alusel toimub endise NSV Liidu võlgade tasumine välisfirmadele.

Kasjanov naases äsja Londonist, kus peeti läbirääkimiste esimene voor välismaiste äriettevõtete võlgade klaarimiseks, mis moodustavad ühtekoku 4 mld dollarit. Venemaa leppis 600 lääne kommertspanka esindava kreeditori Londoni klubi 35 mld dollari suuruse võlakohustuse restruktureerimises kokku tänavu juuli algul ning kreeditorriikide Pariisi klubi 42 mld dollarilise võla osas eelmise aasta lõpul.

Venemaa summaarne välisvõlg ületab 120 mld dollarit, sellest 103 mld dollarit langeb endise NSV Liidu võlgade arvele. BIZNES-TASS-ETA

ITT Sheraton Corp avas Varssavi kesklinnas 350toalise luksushotelli. Tegemist on kompanii seni suurima investeeringuga Euroopasse. 16% 80 mln dollarilisest hotellist kuulub Varssavi linnale.

ITT Sheraton loodab ehitada veel hotelle nii Poolas kui mujal Ida-Euroopas. Kompanii on nimetanud hotellide avamist Krakovis, Prahas ja Budapestis. Peale Varssavi hotelli on Sheratonil hotell Sofias ja Zagrebis.

Kompaniile kuulub üle 400 luksus- ja keskklassi hotelli 61 riigis. Firma läinudaastane käive oli 4 mld dollarit. AP-BNS

Saksa kindlustusfirma Alte Leipziger Versicherung AG ostis 49% Vene vara- ja kahjukindlustusfirma RUSS aktsiatest.

RUSSi peaaktsionär on kompanii asutaja Vladislav Reznik, kes on riikliku kindlustuskompanii Rosgosstrahh juhatuse esimees.

Alte Leipziger on Ida-Euroopas aktiivne alates 1991. a. Firmal on ühisettevõtted või tütarfirmad Eestis, Lätis, Leedus, Valgevenes, Poolas ja Kaliningradis. Firmale kuulub 15% Eesti elukindlustusfirma BICO aktsiatest ning BICO Life aktsiate kontrollpakk. Ida-Euroopa kompaniid tõid 1995. aastal preemiatulu 80 mln Saksa marka ning tänavu peaks summa kasvama 100 mln margani. REUTER-BNS

Hetkel kuum