Pallumi sõnul sai Eesti delegatsioon Singapuris WTO ministrite konverentsil võimaluse suhelda otsustajatega, kellest sõltub Eesti vastuvõtmine WTO liikmeks, ütles Pallum. Välisministeeriumi asekantsleri Priit Kolbre sõnul ühineb Eesti WTOga kõigi eelduste kohaselt 1997. aasta jooksul.
Pallumi sõnul parandab vastuvõtmine WTOsse Eesti ettevõtjate positsioone 128 WTO liikmesmaaga kauplemisel. «Näiteks tõstis Tai tollimaksu Eesti piimapulbri sisseveole, kuna Eesti pole veel WTO liige,» märkis Pallum. Tema sõnul soovib ka Eesti kaubanduspartner Venemaa ühineda WTOga. Kui Eesti ja Venemaa on mõlemad WTO liikmed, kaob Venemaal võimalus kehtestada Eesti toodete suhtes kõrgemad tollitariifid, lisas ta.
Internetis aadressil http://www.wto96.org leiduva info põhjal võeti WTO ministrite konverentsil vastu otsus kaotada aastaks 2000 infotehnoloogiatoodangu tollitariifid. Konverentsi üldine suunitlus oli kaubanduse globaalne liberaliseerimine.
Elektroonikaettevõtte AS Elcoteq tegevdirektor Ilmar Petersen ütles, et tollitariifide kaotamine muudab infotehnoloogiatoodete tootmise Eestis perspektiivikamaks. Pallumi sõnul oli infotehnoloogiatoodetelt tollitariifide kaotamise kokkulepe tõsine läbimurre WTO töös, kuna Genfis olid eri riikide esindajad selles küsimuses eriarvamusel.
Pallumi sõnul võtab Eesti WTOga ühinemisel omale terve rea kohustusi, mis hakkavad mõjutama tulevikus Eesti ettevõtlust. Kersti Alt majandusministeeriumi välismajanduse osakonnast ütles, et mõned WTOga liitumisega kaasnevad kohustused on juba teada, ent neid pole veel jõutud eesti keelde tõlkida.
Pallumi sõnul on WTOga liitumises kõige tähtsamad osalised majandusministeerium, põllumajandusministeerium ja välisministeerium. Majandusministeerium tegeleb läbirääkimistel teenuste valdkonnaga ja põllumajandusministeerium kureerib põllumajandusega seotud küsimusi.
Pallum ütles, et põllumajandusministeeriumi taotletavad sajaprotsendilised impordi tollilagede tariifid pole Eesti liitumist WTOga edasi lükanud, küll on selliste tollilagede nõudmist olnud raske seletada teiste riikide esindajatele.
«Põllumajanduse imporditollide selliste tariifilagede nõudmine on põhjendatud, kuna Eestit ümbritsev keskkond on protektsionistlik ja Eesti ei saa talle antud tingimustest loobuda,» märkis Pallum.
Pallum ütles, et peale Eesti on WTOga liitumisel edusamme teinud Läti, Armeenia ja Hiina delegatsioonid.