Sellest kirjutab oma äsja ilmunud raamatus «Toimik -- Armand Hammeri salaajalugu» ameerika kirjanik Edward Jay Epstein. Ühtlasi ilmneb, et 1990. a surres ulatus tema vara ainult 40 mln dollarini ja sugugi mitte miljarditesse, nagu ta ise suurustas, kasvõi Urmas Oti saates. Lisaks tuli sellest rahast katta kolmanda abikaasaga seotud kohtukulud, loovutamata heategevuskingid, võlad, maksud ja juristide palgad.
Vähestel oli endises NSVLis niisugune kontaktivõrk nagu Armand Hammeril. Ta suhtles alates Leninist ja Stalinist kõigi NSV Liidu juhtidega ja teenis NSV Liiduga äri ajamise pealt korralikult.
NSV Liidu algaegadel toimetas Hammer USAs tegutsevatele agentidele palga maksmiseks ligi seitse miljonit Eesti krooni USAsse. Hiljem aitas ta eksportida NSV Liidus võõrandatud kunstiteoseid ja hõbeesemeid. Kunsti müüs ta oma New Yorgi galeriis, kus ta muuhulgas kasutas kullassepasuguvõsa Fabergé valemärgistust kuni 1950. aastateni.
1955. a ostis Hammer börsil noteeritud naftafirma Occidental, millel oli likviidseid vahendeid alla 200 000 Eesti krooni ja tühised naftaleiukohad. Ehkki Hammerile kuulus vaid 10% Occidentali aktsiatest, maksis firma kinni tema jahi, lennuki, kopteri, farmi, personali, armukesed ja altkäemaksud.
Lisaks õnnestus tal Occidentalist oma ?veitsi kontole välja pumbata veel 250 mln Eesti krooni.
Occidental rajas Washingtonis oma filiaali, kuhu ta palkas riigi parimad lobistid. Selle kaudu sattus Hammer otsapidi Watergate'i skandaali. 1975. a oli ta sunnitud tunnistama, et andis Nixoni presidendikampaaniale illegaalset abi.
Teda süüdistati ka välismaa ärimeestele altkäemaksu andmises. Kohtusaalis mängis ta ratastoolis surijat. Ehkki ta tunnistas süü üles, pääses ta kohtuprotsessist ja imekombel oli järgmisel päeval täiesti terve.
Elu lõpupoole tahtis Hammer oma mainet parandada ja korraldas suure rahu ja inimõiguste alase konverentsi, et pälvida Nobeli rahuauhinda. Muuhulgas jagas ta Occidentali rahast toetust Rootsi akadeemiale ja rahvusmuuseumile, et mõjutada Nobeli komiteed. Kampaania katkes, kui ta 1990. a sai teada, et tal on vähktõbi. DI
Seotud lood
Kulla hind purustas oktoobris uued rekordid ja on kiiresti lähenemas 3000 dollari piirile. Novembri alguses tõi Donald Trumpi valimisvõit kullaturule küll suure päevase languse, kuid pikaajalist negatiivset mõju kullaturule ma ei näe. Pigem vastupidi.